Srbi štede čak i na mleku i hlebu
Ma koliko nas ubeđivali da je prvi talas krize u Srbiji prošao, a da drugi još nije stigao, istina se najbolje vidi u našim novčanicima. A ona izgleda ovako: pad potrošnje u Srbiji koji je počeo 2009. nastavio se do danas. Od početka ove godine kupujemo 20 odsto manje hleba i mesa, između tri i 10 odsto manje goriva, i za desetinu manje kozmetike i deterdženata, saznaju beogradski mediji.
Zvanična statistika pokazuje da je u odnosu na jul prošle, promet u trgovini na malo, u julu ove godine bio je manji za 9,8 odsto. Pritisnuti besparicom, potrošači su se i ove godine odrekli kupovine brojnih proizvoda, piše ''Blic''.
- Potrošnja mi se svela samo na najosnovnije. Hleb više ne bacam, ni mrvicu. Od pre par meseci kupujem kratkotrajno mleko, jer je jeftinije, dok komad mesa na trpezi imam svega četiri puta mesečno, i to piletine - priča Dragana D, pravnik iz Beograda, i dodaje da joj automobil već mesecima služi kao ukras ispred kuće, telefoniranje od prošlog meseca izbegava, a bojler i veš-mašinu pali isključivo posle ponoći.
Istraživanja agencije „Gfk“ pokazuju da je prošle godine 16 odsto građana odustalo od velikih kupovina, a da je čak 82 odsto njih u kupovinu odlazilo jednom nedeljno. Za velike kupovine građani su lane, u proseku, izdvajali 4.400 dinara, a za male 419 dinara po računu. Dobar deo robe kupovan je na akcijskim sniženjima, i to pre svega osnovnih životnih namirnica, pa je tako 8,6 odsto ukupno prodate robe u 2010. prodato upravo na akcijama.
Od početka ove godine poskupele su skoro sve vrste hrane, a rast cena nije zaobišao ni kućnu hemiju, struju, telefon, i gorivo, što se odrazilo na potrošnju građana. Tako prosečan račun, kako se može čuti od trgovaca, u manjim objektima danas iznosi od 350 do 450 dinara, dok se uvećim radnjama računi u proseku kreću oko 2.000 dinara.
- Sadržaj korpe kod većine potrošača pokriva dnevne potrebe. Kupuje se samo najosnovnije, dok pravljenje zaliha više ne postoji. Umesto kilogram, potrošači sada najčešće kupuju 300 grama mesa. Manje se kupuje dugotrajno mleko, a za oko 10 odsto manje se kupuju hemija i kozmetika - priča jedan od trgovaca.
Da se manje kupuje potvrđuju i mesari, koji kažu da je od početka ove godine promet u mesarama opao za oko 20 odsto.