Radnici trpe šikaniranje, boje se otkaza
''Divlji" srpski kapitalizam razneo je poput tajfuna radnike, a gazde osilio da svoju tiraniju demonstriraju kršenjem najosnovnijih prava zaposlenih, a takvo ponašanje je najizraženije u privatnim firmama, posebno onim sa manjim brojem zaposlenih, pišu beogradski mediji.
Gazde se ne libe da zaposlene maltretiraju na sve raspoložive načine, a koliko je takva praksa uzela maha najbolje svedoči nekoliko stotina poruka, mejlova i poziva koji zatrpali redakciju lista ''Pres'', posle poziva da prijave slučaj sa svog radnog mesta.
Radi se u nehumanim uslovima, bez prava na pauzu, poslodavci izmišljaju kazne, ''krajcuju" plate, ne dozvoljavaju odmore i sumnjaju u sva bolovanja. Privatne firme najčešće nemaju sindikate, jer je takva inicijativa u startu sankcionisana, navodi taj beogradski medij.
Poslodavci svoju strogoću najviše ''treniraju" na ženama, pa čim saznaju da su im radnice trudne aktiviraju jedan od najnovijih ''izuma" - blanko otkaz.
Zaposlenima se potura, prilikom sklapanja ugovora o radu, da potpišu i otkaze bez upisanog datuma, koje aktiviraju najviše u slučaju trudnoće, bolesti ili ako radnika jednostavno žele da otpuste. U poslednje vreme ovoj zloupotrebi pribegava sve više poslodavaca, a najčešće su to vlasnici malih firmi, trgovina, piljara, kafića... U Uniji poslodavaca Srbije, međutim, nedavno su upozorili da je blanko otkaz procvetao i u velikim sistemima, tvrdi ''Pres''.
''Presu'' se juče između ostalih javila i 46-godišnja J. J., radnica u jednoj beogradskoj trafici (ime poznato redakciji), čija priča nas je zapanjila...
- Već nekoliko godina radim u trafici. Plata je 16.000 dinara. Na posao moram da dođem sat ranije, a kada radim po podne da ostanem sat duže. Psihički pritisak je strahovit, po 10 sati provodim u tih pet kvadrata. Posebna priča je što nam je strogo zabranjeno da trafiku zatvorimo i na minut, tako da je nemoguće da odemo do toaleta, kog, uzgred rečeno, i nema u blizini. I onda, piškimo u kofu ili iza trafike i molimo boga da neko ne naiđe. Kakva je to bruka. Pitaju nas ljudi šta to smrdi oko trafike, mi ćutimo, sramota nas je - postiđeno govori J. J., a prenosi list.
Kaže da je čudo što se neka od žena još nije zarazila. Jer u trafici i jedu, a da bi oprale ruke donose po flašicu vode od kuće.
- Niko ne sme da se žali, one koje ne mogu da izdrže daju otkaz. Odmah im se nađe zamena. U trafici je pakleno, nema klime. Dva puta sam padala u nesvest prošlog leta. Gazda mi je rekao: ''Šta je, vrućina? Zar ne znaš da ko se sunca krije, bolje da ga nije. Ako ti je toplo, idi hladi se u bazenu, tamo možeš i da piškiš" - ispričala nam je kroz suze ova žena.