Kako Srbija da se zaštiti od krize?
Premijer Srbije Mirko Cvetković održaće u sredu sastanak povodom poremećaja na svetskom tržištu, koji bi mogli da izazovu novi talas krize u Evropi i Srbiji. Na sastanku će učestvovati guverner i predstavnici Narodne banke Srbije, resorni ministri, kao i predsednik i članovi Fiskalnog saveta. Tema će biti kako da Srbija spremno dočeka dolazak krize.
Kako se najavljuje iz kabineta premijera, razgovaraće se i o mogućim merama koje Vlada Srbije i Narodna banka mogu da donesu, a koje bi uticale na smirivanje trenutne, poprilične nesigurnosti u domaćem finansijskom sistemu.
Naime, od prošlog petka akcije na Beogradskoj berzi padaju u proseku šest odsto dnevno. Dinar je samo za dva dana pao za više od dva odsto, dok je aukcija državnih zapisa Trezora u utorak, a od kojih se, između ostalog, finansira i budžetski minus, završena tako što je prodato svega 2,95 odsto ponuđenih državnih papira.
Sve to, uprkos činjenici da je država za njih ponudila izuzetno povoljnu kamatu od čak 14,5 odsto.
"Najteža kriza od Drugog svetskog rata"
Šef Evropske centralne banke Žan-Klod Triše ocenio je da se "finansijska tržišta nalaze u najtežoj krizi od kraja Drugog svetskog rata".
U intervjuu koji je dao francuskoj radio stanici Evropa 1, šef Evropske centralne banke naglašava da ključnu ulogu u okončanju kirize ne treba da ima ta institucija, već države članice evrozone.
On je upozorio vladu Silvija Berluskonija da što pre ponovo uspostavi normalnu budžetsku situaciju i podsetio da se isto očekuje i od španske vlade.
Nemačka, koja je podržala odluku banke da kupi dugove te dve zemlje, pozvala je sve države članice evrozone da vode odgovornu ekonomsku politiku i predložila osnivanje evropskog veća za stabilnost.