Svet srlja u još težu krizu?
Ekonomski zemljotres pogađa obe strane Atlantika, pa tako SAD beleže sve veću nezaposlenost i povratak u recesiju, a Evropa se suočava sa dužničkom krizom dosad neviđenih razmera. Po svim ekonomskim pokazateljima, ova kriza, ako se nekim čudom ne nađe rešenje brzo i efikasno, biće gora od one iz 2008. godine!
- Te 2008. su propadale banke počev od Volstrita i tad su banke iza sebe imale vlade koje su uskočile da ih finansijski spasu. Ali, sad su vlade u problemu i pitanje je ko će sad uskočiti da spasava vlade. Zato mislim da je ova kriza potencijalno gora - kaže baronica Šriti Vadera, autorka britanskog programa spasa banaka pre tri godine.
Loše vesti stižu jedna za drugom, pa je tako Americi smanjen kreditni rejting sa nivoa AAA, na AA+ po prvi put u istoriji. Tako nešto bilo je apsolutno nezamislivo i rejting agenija "Standard & Purs" bila je pod ogromnim lobističkim pritiskom da praktično zanemari poražavajuće ekonomske pokazatelje SAD, ali je takva greška već napravljena 2008, pa nisu želeli da sebi dopuste taj luksuz još jednom.
Manji kreditni rejting znači da SAD više nisu zemlja čije su obveznice najsigurnije za ulaganje. To znači da će na te obveznice biti obračunavane veće kamate i da će ih manje investitora kupovati.
Samers i fizika
Vodeći ekonomista Obaminog plana za spas banaka i rektor Harvarda Leri Samers izjavio je da bi kriza mogla da baci svet na kolena i da je ključni problem što političari ne poštuju pravila ekonomije.
|
Paralelno je i Evropa pred slomom. Irska, Grčka i Portugal su bankrotirali, ali su to male države koje je Evropska centralna banka mogla da spase otkupom njihovih državnih obveznica. Čak i to je išlo sa velikom mukom.
Sad su na rubu ambisa Italija (treća po veličini privreda zone evra) i Španija koja je četvrta. Njih spasavati biće mnogo skuplje. Loš znak je poslat iz ECB - nema dogovora da se ove zemlje spasavaju, što u prevodu znači da Nemačka i Francuska nisu spremne da zalegnu za posrnule.
- Azijske berze su odmah reagovale na izjavu predsednika ECB Žan Kloda Trišea da nema dogovora o pomoći i upitale se: "Zašto bismo mi kupovali vaše državne obveznice kad neće da ih kupi Evropska centralna banka?" To je dovelo do panike na berzama i Kina i Japan sad traže hitan dogovor - kaže Đulio Tremonti, italijanski ministar finansija.
Evropski fond za finansijsku stabilizaciju na raspolaganju ima samo 440 milijardi evra, a za pomoć Italiji i Španiji potrebno je bar tri puta više. Kako je Nemačka glavni finansijer tog fonda, ključ je u rukama Berlina.
Nemačko osvajanje
Britanski "Gardijan" u komentaru o ulozi Nemačke u spasavanju, ili propasti Evrope, između ostalog cinično navodi: "Nemci po drugi put u poslednjih 150 godina pokušavaju da zavladaju Evropom. Sad imaju šansu da to ostvare bez ispaljenog metka." |
Nemci za Italijane imaju samo jedan uslov - dodajte u Ustav odredbu da budžet mora da bude balansiran, da nikad više nećete trošiti mnogo više nego što zarađujete.
Za Berluskonija je to neprihvatljivo, čak i ucenjivački, ali ponor pred kojim se njegova zemlja nalazi možda će ga ipak naterati da se predomisli.
Kina: Ameri, smanjite troškove, stegnite kaiš!
Kina, najveći strani američki poverilac, zatražila je juče od SAD da stegnu kaiš i suprotstave se "zavisnosti od zaduživanja", pošto je bonitetna agencija "Standard & Purs" odlučila da smanji kreditni rejting SAD.
|