Kako se spasiti od Tačijevog embarga?
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić izjavio je da je Srbija u okviru sporazuma CEFTA pokrenula mehanizam za rešavanje problema blokade ulaska robe iz centralne Srbije na Kosovo i Metohiju, za šta postoji rok od 90 dana.
"U slučaju da ne dođe do sporazuma Beograda i Prištine postoji mogućnost da Srbija pokrene međunarodnu arbitražu i zatraži nadokandu i isplatu štete nastale zabranom uvoza. Činjenica je da se ne prodaju srpski proizvodi samo na severu Kosova, već ih traže i potrošači u drugim delovima pokrajine", rekao je Ćirić u intervjuu "Presu".
Koliko bi Srbija izgubila?
On smatra da bi najgora opcija bila da srpskih proizvoda ne bude više na Kosovu i Metohiji, jer se na to tržište godišnje plasira roba u vrednosti od oko 350 miliona evra i to nije za zanemarivanje.
"Iskustva govore da svaka roba nađe svog kupca. Jedna od mogućnosti je i da se naša roba plasira preko Makedonije, Crne Gore. Ipak, daleko najbolje rešenje bilo bi da ona nesmetano uđe na Kosovo", kazao je Ćirić.
"Na dobrom smo putu"
On je istakao da činjenica da bi 85 odsto kompanija iz, recimo, Nemačke ponovo investiralo u Srbiju govori da ovde nije loša sredina za ulaganje i da je to sredina u kojoj se može normalno poslovati.To je pokazao i bačkopalanački "Nektar" koji je nedavno kupio slovenački "Fruktal"
"Mislim da ima još srpskih preduzeća koja mogu da naprave proboj u Hrvatskoj ili Sloveniji. U svakom slučaju, na pravom smo putu i zašto ne bismo u nekoj skorijoj budućnosti tako nešto uradili i na tržistima, primera radi, Mađarske i Rumunije", rekao je Ćirić.
Kako "Galeniku" vratiti u normalu?
On je ocenio da je "Galenika" spašena u poslednjem momentu i da su sprečeni zaustavljanje proizvodnje i nestašica lekova.
Neadekvatno upravljanje dovelo je "Galeniku" u situaciju u kojoj se nalazila, podsetio je Ćirić i dodao da se vode razgovori sa bankama kako bi se odblokoirali računi i nastavilo normalno poslovanje.
"U nekom momentu u budućnosti bilo bi dobro da se ovoj fabrici lekova pronađe strateški partner. Ja se uvek zalažem za to da je privatni vlasnik bolji od državnog. Država može da zadrži manjinski udeo, kako bi imala mogućnost veta na pojedine odluke, zato što je reč o strateški važnoj firmi za Srbiju", rekao je Ćirić.
Traži se dobar kupac za "Jat"
On je kazao da tender za "Jat" treba da omogući pronalaženje strateškog partnera iz avioindustrije koji će, zajedno s državom, investirati u novu kompaniju koja će biti sposobna i koja neće biti opterećena starim dugovima.
Cilj je da se, pored nalaženja strateškog partnera, omogući obnavljanje flote i da se oni delovi imovine koji vrede prebace u novu kompaniju.
"Jedna od varijanti je da država bude vlasnik 51 odsto tog preduzeća, a strateški partner 49, koji će imati pravo upravljanja, ali ćemo poslednju reč imati mi. Naravno, dobar kupac je neko iz avioindustrije", rekao je Ćirić.