Avion od plastike konačno na nebu!
Najnoviji "Boingov" avion 787 "drimlajner", od koga mnogi očekuju da označi početak revolucije u avionskom saobraćaju, obavio je prvi probni let sa zakašnjem od dve godine i nakon nekoliko odlaganja, ali ni "zlatno" poletanje nije prošlo bez teškoća.
Tročasovni prvi let morao je da bude skraćen za više od sat i po zbog lošeg vremena, ali je doneo veliko olakšanje kupcima i investitorima koji su bili nemoćni svedoci odlaganja isporuka novog aviona više od dve godine zbog problema u proizvodnji.
"Drimlajner" je prvi komercijalni avion napravljen većinom od lakih legura ugljenika i titanijuma, a ne od aluminijuma i zato je u stanju da troši 20 odsto goriva manje. To znači da će njegova eksploatacija biti jeftinija. Avioprevoznici u svetu su već naručili više od 800 takvih novih aviona, ali proizvodnja kasni dve godine tako da su neki nervozniji prevoznici već otkazali narudžbine. |
787 se vinuo u nebo u utorak najavljujući novu eru aviona čiju osnovu čini plastika i garantuje avioprevoznicima milionske uštede izdataka za gorivo, a oblačno vreme u Sijetlu, na severozapadu SAD, nije sprečilo nekoliko stotina zaposlenih u "Boingu" i predstavnike medija da dođu i uživo prate prvi let.
Na prvom letu koji je počeo u Everetu, a završen u "Boing fildu" u Sijetlu, čuli su se aplauzi Boingovih radnika pošto znaju da imaju jaku konkurenciju u trci za dominaciju u avionskom saobraćaju, i to ne samo u evropskom konzorcijumu "Erbas". Više od 12.000 radnika "Boinga" doživelo je prvi let 787 kao važnu prekretnicu koja bi mogla da iz korena izmeni ekonomičnost aviosaobraćaja.
Avion dug 186 fita (57 metara) trebalo je da se zadrži u vazduhu najmanje pet sati, ali je na zaleđenu stazu "Boingove" piste, južno od Sijetla, sleteo posle tri sata i šest minuta zbog niskih oblaka i loše vidljivosti. Avion nije leto na visini većoj od 15.000 fita (4.572 metara) i maksimanom brizinom od oko 207 milja (333 kilometra) na sat.
Avioprevoznici daju prednost konceptu tog široko-trupnog aviona srednje veličine koji može da ponese oko 250 putnika na najdužim linijama, što potvrđuje podatak da je već poručeno 840 "drimlajnera" od kada su počeli radovi na toj letelici u 2004. godini, u ukupnoj vrednosti od 140 milijardi dolara. U poslednje tri godine, izrada avione je otkazivana pet puta zbog nestašice delova, grešaka u dizajnu i štrajka zaposlenih koji je trajao dva meseca.
"Boing" je saopštio da bi prvi 787 trebalo da budu isporučeni japanskom prevozniku "Ol nipon ervejz" u četvrtom tromesečju iduće godine, umesto u maju 2008. koji je bio prvobitni rok. Stručnjak za aeronautiku Ričard Tortorelo je objasnio za BBC da je "Boingu" bilo vrlo važno da novi avion što pre poleti i da dobije potrebne potvrde, zato što će kao isporučilac morati da platiti penale za svaki dan probijanja rokova.
Naravno da "Boing" želi da plati što manje i da svoj program nastavi po planu, a jasno je da i "Boing" i "Erbas" imaju teškoca sa svojim najnovijim modelima, kazao je Tortoreno.
U slučaju "Erbasa" reč je o vrlo složenom projektu A-380, dok kod "Boinga" dodatni problem predstavlja činjenica da je proizvodnja velikog dela aviona poverena drugim proizvođacima. Tortorelo smatra će "Boing" ubuduće dobro preispitati koliki deo poslova da poveri partnerima-isporučiocima, jer "drimlajner" kasni baš zbog takvih, ranije sklopljenih ugovora.