Kosmetu preti krah budžeta
Kosmetu preti kolaps budžeta, zbog nesrazmere prihoda I rashoda, što će vladu dovesti u situaciju da ne bude u mogucćnosti da isplati zarade zaposlenim u javnim službama.
Budžetski prihodi za ovu godinu iznose milijardu i 264 miliona evra, dok su projektovani troškovi milijardu i 434 miliona. Zarade u javnim službama su povećane od 30 do 50 odsto, (ispunjeno obećanje privremenog premijera Hašima Tačija iz izborne kampanje), bez saglasnosti Međunarodnog monetarnog fonda.
Veliku stavku u budžetu za ovu godinu predstavlja i cena gradnje auto-puta Vrbnica – Merdare, za koje u kosovskoj vladi nisu pronašli novac, jer do planirane prodaje Telekoma Kosova nije došlo.
Bivši šef Direkcije za ekonomiju u Međunarodnoj civilnoj kancelariji (ICO) na Kosovu Andrea Kapusela, rekao je da je Kosovo ponovo prekršilo sporazum sa MMF.
Njegove ocene usledile su dva dana pre objavljivanja ocene Međunarodnog monetarnog fonda koja se odnosi na finansijske tabele koje su izrađene i objavljene u okviru Zakona o budžetu. Prištinski mediji prenose danas da privremena Vlada samoproklamovane republike Kosovo još uvek ne zna šta se kuva u glavama zvaničnika Međunarodnog monetarnog fonda, a očekuje se da će ova međunarodna finansijska organizacija najdalje do srede doneti odluku o aktuenom stanju u finansijskom upravljanju.
Juče je iz Prištine otputovala delegacija sastavljena od eksperdata MMF-a koja je proveravala finansijske tabele Kosova koje su izrađene i predstavljene u Zakonu o budžetu usvojenom poslednjeg dana marta.
Mada je kontrola trajala gotovo dve nedelje nije objavljena ni jedna izjava o konačnim zaključcima. Izvori lista “Kosova sot” prenose da tokom razgovora u Prištini nije postignut novi sporazum, te da su potrebni dodatni razgovori o još jednom delu pitanja povezanih uglavnom sa fiskalnom disciplinom i sa smanjenjem troškova kao i sa drugim pitanjima koja su povezana sa dodatnim izvorima iz privatizacije Telekoma Kosova (PTK).
"Predstavnik MMF-a će do kraja ove godine pratiti proces privatizacije PTK-a. Ukoliko tokom ove godine vlada uspe da sprovede prodaju ove kompanije onda će biti potpisan sporazum sa MMF-om. Ukoliko privatizacija PTK-a ne uspe onda će nastavak pregovora sa MMF-om biti problem", rekao je ovaj izvor.