Utorak 21. 4. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Ponedeljak 09.05.2011.
10:55
Vestionline A

Za nove zaposlene manji porezi i doprinosi

Potpredsednica Vlade za privredni i regionalni razvoj Verica Kalanović izjavila je da su tri najveća problema naše ekonomije nezaposlenost, nelikvidnost i siva ekonomija i najavila, na određeni rok, smanjenje poreza kod novog zapošljavanja.

"Kad je reč o nelikvidnosti, jedan od razloga je i spor protok novca zato što su rokovi plaćanja predugi, čak 128 dana, pa je zato jedna od mojih prvih odluka bila da predložim meru za skraćenje rokova plaćanja na 60 dana", rekla je Kalanovićeva za "Blic".

Verica Kalanović

"Odluka da kod nas bude skraćeno to vreme na 60 dana moguća je kroz nekoliko koraka. Na prvom mestu, država je ta koja svojim primerom mora da pokaže da je to moguće. Vreme je da počnemo da radimo tako da naručimo samo ono što možemo da platimo i da trošimo samo koliko imamo", navela je ona.

U drugoj fazi, prema njenim rečima, to će biti lokalne samouprve, gradovi, opštine i lokalna javna preduzeća, a u trećem koraku biće donet zakon koji će biti potpuno usaglašen sa EU.

Povodom najave smanjenja od poreza kod novog zapošljavanja, Kalanović je istakla da je to "pružanje ruke onim poslodavcima koji trenutno drže radnike u zoni tzv. sive ekonomije, ali žele da se uključe u legalne tokove".

"Poslodavcima ćemo ponuditi rasterećenje u obavezama prema državi kroz poreze i doprinose. Mera će važiti ograničeno, za godinu dana. Ukoliko bude imala očekivane efekte, predviđeno je da bude produžena. Predviđene su olakšice za prvu godinu 60, za drugu 40 i za treću godinu 20 odsto", rekla je Kalanovićeva.

Ponedeljak 09.05.2011. 11:33
Pitam se da li ovi naši zakonodavci uopšte nešto znaju o privredi?! Socijalni troškovi moraju da se smanje, generalno, kod svih preduzetnika, a ne samo kod novih. Jer ovakvih eksperimentom dobićete samo efekat da ćemo mi privrednici zatvarati stare firme, otvarati nove i stare radnike administrativno prebacivati u nove firme... Šta država time dobija? Evo šta: Presipanje iz šupljeg u prazno... U Makedoniji npr., dakle u našem direktno okruženju, socijalni troškovi trenutno iznose 43%. U Srbiji su 70%. Zbog toga sam ja svoju produkciju već prebacio tamo. Kad Srbija prestane sa mazanjem očiju i prepolovi socijalna davanja, ja vraćam sve nazad. Do tada - čekam.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
  • 2026 © - vesti online