Utorak 7. 5. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Četvrtak 28.04.2011.
14:06
N. Jokić - Vesti A

Prezadužena Evropa (2): Građanima dugovi, bankarima bonusi

Izveštaj Saveta Evrope "Prezaduženost država: opasnost za demokratije i ljudska prava" upozorava da banke sad ponovo dele bonuse, tj. milionske nagrade svojim direktorima, dok građani zbog državnog deficita moraju da stežu kaiš. Izvestilac Saveta Evrope Piter Omtzigt ističe da su države 2008. godine spasavale banke novcem poreskih obveznika, a da sad od banaka moraju da pozajmljuju isti taj novac - ali sa većim kamatama - kako bi smanjile manjak u državnim kasama. Omtzigt u svom izveštaju upozorava da svemoćni finansijski centri prete da ukinu prezadužene države.

Talas nezadovoljstva proširio se Evropom
 

- Izgleda da države danas više nemaju sredstava da ispune svoje obaveze kad je reč o zdravstvenim uslugama i penzijama za "bejbi-bum" generaciju koja stari... Mislim da je vreme da države ponovo dobiju svoju ulogu regulatora i da se označe nove granice između države i privatnog sektora - poručuje izvestilac Saveta Evrope.
 

Dužnička kriza

 

Iako evropska pravila predviđaju da države mogu da podnesu zaduženost u maksimalnoj vrednosti od 60 odsto ukupnog bruto društvenog dohotka, većina evropskih zemalja je premašila ovu granicu.

 

Zvanične statistike kažu da je prošlu godinu Italija završila sa dugom od 131 odsto, Grčka - 129 odsto, Island - 125 odsto, Irska - 125 odsto, Belgija - 103 odsto, Portugal - 93 odsto, Francuska - 92 odsto... Kad se zna da je zaduženost SAD dostigla oko 96 odsto, onda je jasno zašto brojni analitičari govore o "tempiranoj bombi" nove ekonomske krize.

Piter Omtzigt

Omtzigt predviđa da će se demokratski sistemi naći u opasnosti od jačanja populističkih pokreta ako finansijska tržišta nastave da kontrolišu države umesto da bude obrnuto.


- Jasno je da je veliki deo vlasti prešao u ruke svetskih finansijera i u privatni sektor, ali država mora da ostane glavni regulator i garant vladavine prava u demokratiji, garant osnovnih prava i dobrog funkcionisanja tržišne ekonomije - ističe izvestilac Piter Omtzigt.


Vlast i moć suverenih država tim je manja što su zaduženije, a bukvalni gospodari sveta i sudbine čitavih naroda su tri američke agencije za finansijsko ocenjivanje preduzeća i država: "Standard & Poor's", "Moody's" i "Fitch".

Ako jedna od njih oceni da neka zemlja ne može da vrati svoje dugove, na finansijskom tržištu niko više neće hteti da otkupi te dugove i loše ocenjena zemlja će se naći u situaciji u kakvoj je sada Grčka. Nema, međutim, garancije da su ove tri agencije objektivne i da nikad ne zastupaju nečije interese.

Prozivka MMF-a

 

Omtzgit proziva i MMF. Njegovi predstavnici dođu u neku zemlju, donesu direktive koje se svode na to da većina stanovništva treba da se sroza u bedu kako bi se rešili finansijski problemi. Pritom MMF ne razgovara sa bilo kojim predstavnikom naroda. Jedini sagovornik je vlada koja nema izbora osim da primi naredbe.


- Ne možemo da izbegnemo MMF koji je jedini pozajmljivač novca onima kojima više niko ne želi da pozajmljuje. MMF je mnogima pomogao, ali ostaje činjenica da bi mogao da bude odgovorniji kad je pitanju život građana - zaključuje Omtzgit.


Omtzigt upozorava i da su brojne države, kao na primer Grčka, godinama frizirale svoje bilanse ne prikazujući stvarno stanje finansija i ne uračunavajući rizična ulaganja svojih banaka. Parlament i građane niko ni za šta nije pitao da bi se sada od njih tražilo da se žrtvuju i trpe.

Prvi deoPreti nam novi kolaps

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
  • 2024 © - vesti online