Telekom nude na kolenima
Izjava premijera Mirka Cvetkovića da je austrijskom Telekomu još jednom produžen rok do 3. maja da poboljša ponudu za kupovinu Telekoma Srbija, produžila je višemesečnu bruku i agoniju prodaje većinskog paketa srpske "zlatne koke".
Ova kupoprodajna sramota je privukla pažnju javnosti kad se pokazalo da je ponuda sa šest potencijalnih kupaca spala na austrijskog operatera i ponižavajuću ponudu od 950 miliona, u odnosu na čvrst naum Vlade da nema cenkanja ispod 1,4 milijarde.
Profit za ponos
|
Iako su na prvi produžetak roka Austrijanci odgovorili sa svega 100 dodatnih miliona, iz Beograda im je stigla nova ponuda da imaju još tri nedelje za razmišljanje. U nameri da ovaj posao završi po svaku cenu, srpska vlast se ne obazire na stručna i politička upozorenja da se ušlo u štetan za državu i protivustavni proces, a ne haje ni za štrajkove sindikalaca Telekoma.
Ovakav potez Vlade, kako ukazuje stručnjak za strana ulaganja Milan Kovačević, povučen mimo Zakona o privatizaciji, stvara vrlo štetnu sliku Srbije u očima stranih investitora u budućim poslovima ove vrste. Kako zbog produžavanja termina za ugovore i otežavanja uslova prodaje, tako i zbog spuštanja zadate cene.
- Novi produžetak roka više nije nova ponuda Vlade, već su to direktni pregovori s ciljem kakvog-takvog kompromisa - kaže Kovačević i napominje da se čuje da bi austrijski Telekom mogao da isplati deo novca sada, a deo kasnije.
Zamenik predsednika SNS-a Aleksandar Vučić ocenio je da je ova prodaja, ne samo pitanje političke odluke, već i "drastičnog kršenja propisa Srbije", zbog čega će naprednjaci podneti krivične prijave protiv premijera i odgovornih lica.
To je već učinio predsednik Fonda za demokratiju Milenko Radić, po čijoj je tužbi suđenje zakazano 26. maja u Privrednom sudu. Pravdu ne očekuje jer su sudije, kako kaže, produžena ruka vlasti.
On podseća da je PTT nelegalno poklonio 30 odsto vlasničkog udela Telekoma Vladi, a Cvetković otvorio put protivustavnoj prodaji "dobra u opštoj upotrebi".
Smiljanićeva: Prodajemo i budućnost
- Srpski Telekom može da kupi opremu i softver domaćih firmi, da i njih razvija, da na taj način ulaže u budućnost. Strana kompanija forsiraće preduzeća iz svoje zemlje, pa će se uz profit van granica Srbije odlivati i dobar deo prihoda - navela je Smiljanićeva.
Vučić: Gde je Dojče telekom?
|
Novi rok za novu ponudu je, prema rečima potpredsednika DSS-a Nenada Popovića, pokazatelj očajne situacije u kojoj se našla srpska vlast.
-Vlada je samouvereno utvrdila minimalnu cenu za 51 odsto akcija, kao i da neće razmatrati ponude niže od utvrđene, a sada moli kupca koji je ponudio 950 miliona, da ponudi više! Žalosno je da se najprofitabilnija državna kompanija prodaje kao na pijaci, a još žalosnije što se ignorišu protesti stručne javnosti, opozicije i građana - ocenio je on i zatražio hitnu skupštinsku raspravu radi objašnjenja zašto se poklanja Telekom i utvrđivanja međunarodne tenderske bruke.
Kako je tekla prodaja Telekoma
|