Radnice trikotaže "Raška" štrajkuju glađu
Sedam radnica Fabrike trikotaže "Raška", koje već nedelju dana štrajkuju zahtevajući isplatu socijalnog programa pre privatizacije i uplatu dopirnosa za penzijsko-invalidsko osiguranje i povezivanje radnog staža, stupile su u ponedeljak u štrajk glađu.
Kako je Tanjugu rekla Jasminka Đoković Milutinović, predsednica štrajkačkog odbora, za proteklih sedam dana njih niko nije kontaktirao od predstavnika lokalne samouprave.
One su štrajkovale u menzi Fabrike trikotaže "Raška", a od ponedeljka su u Udruženju tekstilnih radnika.
Milutinovićeva kaže da će štrajk glađu trajati do ispunjenja njihovih zahteva, ističući da one nemaju gde da se vrate.
"Ovde ostajemo do ispunjenja naših zahteva jer ne vidimo drugi način da se naši problemi reše. Bili smo na spisku 2007. godine da primimo socijalni program, ali je neko umesto nas uzeo naše pare. Radni staž nam nije povezan od 2003. godine, niti su nam plaćani doprinosi, pa ne možemo ni da se lečimo", rekla je Milutinovićeva.
Prema njenim rečima, sedam radnica u štrajku imaju više od po dve decenije radnog staža.
Od 2003. do 2008. godine ova fabrika je dva puta menjala većinskog vlasnika. Prvog većinskog vlasnika novopazarski trikotažeri su dobili 2003. godine i tri godine kasnije kupoprodajni ugovor je raskinut sa beogradskim preduzećem Oktan pro, jer nisu ispunjene preuzete obaveze a dugovi su se samo gomilali.
Nova privatizacija je usledila početkom 2008. godine i većinski vlasnik je postao Ramiz Starčanin, jedan od vlasnika fabrike za proizvodnju odeće od džinsa.
Od 330 radnika u matičnom pogonu i isturenim odeljenjima na seoskom području ostalo je samo 26.
Od 2006. do 2008. godine socijalni program je isplaćivan u dva kruga. U prvom je po tom osnovu fabriku napustilo 224 zaposlena, ali je kod drugog nastao problem. Na spisku se našlo 96 radnika, a 70 je dobilo socijalni program.