Barać: Prodaja Telekoma prevara Vlade
Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać ukazala je danas da tenderom za prodaju Telekoma Srbije nije propisano da je ponuda cene od 1,4 milijarde dinara uslov za učešće na tenderu.
"Vlada Srbije obmanjivala je građane izjavama da je minimalna cena za prodaju Telekoma 1,4 milijarde evra, čime je otvorila mogućnost da tendersku proceduru završi sa jednim ponuđačem i prihvati znatno nižu cenu", navedeno je u izjavi Barćeve dostavljene medijima.
Ona je dodala da "obmanjivanje građana Srbije za ovu vlast i nije neki ozbiljan problem, ali je problem što je vlast svojim izjavama dovela u zabludu druge investitore koji su odustali od učešća na tenderu zbog previsoke cene".
Na taj način država je, prema oceni Baračeve, isključila konkurenciju, jer je "očigledno da je samo jedan ponuđač znao stvarne uslove za prodaju Telekoma i da je naša vlast neozbiljna i da ne stoji iza onoga što govori kada je u pitanju cena Telekoma".
Jedinu ponudu za kupovinu 51 odsto kapitala Telekoma Srbije dao je Telekom Austrija koji je ponudio cenu od 950 miliona evra i 450 miliona evra za investicije. O toj ponudi danas treba da se izjasni Vlada Srbije.
Baraćeva je naglasila da postoji sumnja da je austrijski Telekom imao jasna saznanja da će država voditi pregovore u tenderskom postupku o ceni koja je za jednu trećinu manja od najavljene. Druga mogućnost je, kako je dodala, da je Telekom Austrija već vodio "posebne" pregovore sa odgovornim ljudima iz vlasti, koji će "omogućiti neposredene pregovore u postupku prodaje Telekoma, što po pravilu, stvara uslove za korupciju"
Nemački telekom nadigrao Austrijski
Nemački Telekom mogao bi da bude pobednik u zbivanjima oko prodaje 51 odsto vlasništva Telekoma Srbija, piše danas austrijski privredni list "Virtšaftsvohe". Pozivajući se na neimenovane izvore, list piše da Telekom Austrija, koji je za udeo u Telekomu Srbije ponudio 950 miliona evra umesto 1,4 milijarde po kojoj ceni je želela da proda srpska vlada, "sada u naknadnim pregovorima želi da barem donekle popravi štetu nanetu svom imidžu koji je stradao u tenderu u Srbiji".
Navodeći da Telekom Austrija želi da zadrži u Srbiji svoju firmu Vip mobajl, "Virtšaftsvohe" prenosi ocene neimenovanih stručnjaka koji smatraju da je "taktika Telekoma Austrija propala u više tačaka". "Ako je minimalna cena određena pre isteka roka za predaju ponuda, ne može se ponuditi suma koje je 40 odsto niža od toga", prenose se reči eksperata koji smatraju da je "Telekom Austrija morao u poslednjem trenutku ili da povuče ili da preda verodostojnu ponudu".
Ukoliko Telekom Austrija želi da se u naknadnim pregovorima približi minimalnom iznosu od 1,4 milijarde evra koji je tražila srpska vlada, imaće i probleme da nađe prave argumente koje će ponuditi svojim akcionarima, navodi austrijski list. Pored toga, predviđa se da će firmi Vip mobajl "ubuduće u Srbiji duvati u lice hladan vetar, na primer kada je reč o pitanjima vezanim za regulaciju na tržištu mobilne telefonije".
"Nemački telekom je bio lukav i privremeno se povlači i nije doživeo štetu", prenosi "Virtšaftsvohe" ocenu neimenovanog insajdera. Tako bi "u drugoj rundi privatizacije Nemački telekom mogao da ima izvanrednu početnu poziciju" pri čemu je "pored direktnih pregovora moguć i izlazak na berzu", piše list. |