Celu zimu se greje za 100 evra
U vremenu stalnog poskupljenja gasa, struje, nafte i drugih energenata, kada prosečno domaćinstvo u Vojvodini tokom zimke sezone za grejanje izdvaja više od 600 evra, Živica Terzić, magistar poljoprivrede iz Mokrina kraj Kikinde, kuću svoje porodice od 150 greje za šest puta manje novca.
![](/data/images/2011-02-22/132140_022308s3_f.jpg?ver=1298425670)
On koristi otpatke kao gorivo za kotao, na kome je izveo manje prepravke.
"Srbija, a posebno Vojvodina, moraju se okrenuti alternativnom grejanju odnosno korišćenju biomase. Na sreću imam traktore i vezačicu za slamu od pšenice i ostalih biljnih otpadaka sa njiva, među kojima su i kukuruzovina, zatim masa od soje ili suncokreta, pravim bale koje koristim kao ogrev. Otac i ja sa još dva radnika radili smo jedan dan na prikupljanju više od 1.000 bala slame i sve to nas je koštalo manje od 100 evra. Dnevno za grejanje u kotlu, kome sam samo proširio usta za vatru, a materijal za to kupio na otpadu, izložimo 10 bala slame i to jedva da nas košta jedan evro. Ponavljam - mi smo imali našu slamu koju obično zaoremo, a mnogi je u Vojvodini i spale. Umesto što to rade mnogo je bolje da je skupe i koriste za zagrevanje svojih domova", kaže Živica Terzić.
Magistar čuva ovce
|
On ističe da će na kraju grejne sezone cena gasa, koja sa porezima u Vojvodini iznosi od 36 do 40 dinara po kubnom metru, u ovo vreme velike krize mnogima biti veliki problem kupovina energenata i redovno plaćanje mesečnih računa. Zato je ubeđen da će njegov način zagrevanja preuzeti i mnogi drugi Vojvođani, jer nije mala stvar, veli, samo jedne zime uštedeti 600 i više evra.
"U bilansu energenata biomasa učestvuje samo sa 1,5 odsto iako se godišnje u Srbiji proizvede 11,5 miliona tona biomase. Kada bi se sve to iskoristilo ili pak samo jedna četvrtina te raspoložive biomase uštedelo bi se 1,5 miliona litara ulja za loženje, a to nisu mala sredstva i mnogo bi značila za Srbiju", zaključuje mladi inovator iz Mokrina, koji je već svoj izum predstavio svojim prijateljima u selu na severu Banata.