Ozračeno đubrivo bačeno na naše njive!
U toku cele 2009. godine važio pravilnik koji je dozvoljavao uvoz komponenti za veštačko đubrivo koje se mogu svrstati u nuklearni otpad.
"Ministarstvo poljoprivrede je 2009. godine donelo pravilnik kojim je u mineralnom đubrivu utrostručena gornja granica radioaktivnih materijala. Iako se radioaktivnim otpadom smatra sve što pređe 3.000 bekerela, limit su podigli na 10.000 bekerela po kilogramu", priča Milan Đurić iz Centra za razvoj ekološke svesti "Izvor“.
Veće zagađenje, niža cena!
Ako se pitate zašto je nekom u interesu da uvozi radioaktivno đubrivo, odgovor je prost: što je đubrivo radioaktivnije, cena mu je niža! "Raspon cena neorganskih đubriva na svetskom tržištu u direktnoj je vezi sa stepenom i količinom kontaminacije", kaže Milan Đurić iz Centra za razvoj ekološke svesti. |
On naglašava da je ubrzo po donošenju ovog pravilnika formirana Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije, koja je pravilnik o veštačkom đubrivu proglasila nevažećim.
U međuvremenu je, međutim, velika količina đubriva sa visokim stepenom radioaktivnosti uvezena u zemlju, a njime su pođubrene naše njive.
Nadležni iz Ministarstva poljoprivrede potvrdili su za Kurir da su granicu radioaktivnosti povisili, ali kažu da tu nema ničeg spornog?!
"Te godine je doneta izmena Zakona o jonizujućem zračenju kojim nije bila propisana dozvoljena količina radioaktivnih materija. Kako smo bili u pravnom vakuumu, morali smo da postavimo neke granice", kaže Momčilo Mitreski, pomoćnik ministra poljoprivrede.
"Ja sam pravnik i ne razumem se baš u to, ali znam da je ovo u skladu sa zakonima Evropske unije. Međutim, mi smo u decembru izgubili nadležnost za tu oblast i ona je prešla u Ministarstvo za zaštitu životne sredine. Zašto su oni snizili granicu, najbolje je da pitate njih", objašnjava Mitrevski i dodaje da je uzorke kontrolisao Institut za primenu nuklearne energije INEP.
Načelnica odeljenja za radioekologiju i agrohemiju u INEP dr Snežana Dragović tvrdi da su oni izdavali dozvole na osnovu donetog pravilnika, ali da ih niko nije pitao za mišljenje pri njegovom donošenju.
Nije bilo u skladu sa EU!
- U zemljama EU sadržaj prirodnih radionuklida uranijuma, radijuma i torijuma u mineralnim đubrivima nije ograničen zakonskim propisima. Sadržaj ovih prirodnih radioaktivnih elemenata u mineralnim đubrivima zavisi od njihovog sadržaja u sirovinama od kojih se proizvodi đubrivo - kaže direktorka Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja dr Mirjana Radenković, čime je demantovala navode pomoćnika ministra poljoprivrede Momčila Mitreskog. |