Domaći med pun streptomicina
Na srpskom tržištu prodaje se med "obogaćen“ antibioticima! Jer, kako pčelari tvrde, neki među njima ubacuju taj lek u košnice ne bi li izlečili pčele. Prošle godine Nemci su zbog toga tri puta odbili da kupe srpski med. Pčelari tvrde da je bilo pošiljki u kojima je utvrđena 3,5 puta veće koncentracija „streptomicina“ od dozvoljene.
Dr Rodoljub Živadinović, lekar i predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije, uopšte ne krije da je "streptomicin“ pronađen u domaćem medu i potvrđuje da su Nemci već tri puta odbili da kupe srpski med.
"Neki pčelari koriste antibiotike iako je to zabranjeno. Ti lekovi nemaju nikakvu svrhu u pčelarstvu iako proizvođači meda veruju da oni leče neke bolesti pčela. Pripremamo pravilnik po kome će iz Saveza biti izbačeni svi koji budu koristili antibiotike. To nećemo više da tolerišemo! Prošle godine tri puta smo imali problem pri izvozu meda u Nemačku. Radi se o 10 tona meda koji nije mogao da bude prodat zato što je u uzorcima iz tri šlepera pronađen 'streptomicin'. Med nije uzet od pčelara, niti uništen", kaže dr Živadinović i navodi da je u julu prošle godine pronađeno čak 350 mikrograma 'streptomicina' u kilogramu meda, što je ogromna količina. Proizvođače smo obavestili da je u njihovom medu pronađen „streptomicin“ i rekli im da takav med ne sme da se prodaje", objašnjava on i kaže da je tog meda najverovatnije bilo na tržištu.
Anafilaktički šok
Dr Rodoljub Živadinović kaže da med „obogaćen“ „streptomicinom“ može da bude opasan po zdravlje građana. "Ukoliko neko već pije 'streptomicin', pa pojede takav med, ne može ništa strašno da mu se desi u smislu povećanja ukupne doze leka. Prava opasnost nastaje kad se pojave alergije zbog uzimanja meda. A najopasniji oblik je anafilaktički šok, izuzetno opasno stanje koje može da dovede i do smrti. Počinje pojavom svraba, crvenila, koprivnjače. Sledi otok sluzokoža, otežano disanje i gutanje. Puls je ubrzan, a pritisak nizak. Mogu da se jave nesvestica, koma i smrt", kaže Živadinović.
Inspekcija nije ništa otkrila
Sanja Ćelebićanin, načelnica Republičke veterinarske inspekcije, kaže da u srpskom medu nema antibiotika. „Kontrolu meda radimo svakodnevno. Nekoliko firmi u Srbiji ima dozvolu za izvoz meda u Evropsku uniju. Njihov med se prvo kontroliše kod nas. Inače, po našim propisima dozvoljena količina antibiotika po kilogramu meda je 100 mikrograma. Samo jednom se desilo da u Sloveniji nađu te lekove u našem medu. I to je bilo 18 mikrograma, a kod njih je dozvoljeno 15. Taj med smo odmah uništili“, rekla je ona.