Kad banka proda dug ''uterivačima''
Banke koji ne mogu da naplate rate kredite ili račune često svoj dug po diskontnim cenama prodaju agencijama za naplatu dugovanja, pa neredovne platiše, umesto bankara, sada zovu operateri tih firmi, koji, ne baš biranim metodama, pokušavaju da naplate dugovanja, pišu beogradski mediji.
Kad klijent kasni sa otplatom, banka proda dug, a građani tvrde da ih o tome niko ne obaveštava i da im novi "kreditori" podižu kamatu, iako to ne bi smeli, piše ''Blic''.
List prenosi izjavu jedne Beograđanke koju niko nije obavestio da je njen dug od 11.000 dinara po minusu na tekućem računu prodao nepoznatoj firmi.
"Skoro svakodnevno me zovu iz te firme i ubeđuju da platim, preteći mi da mi je dnevna kamata 15.000 dinara i da sam dužna 215.000 dinara... Otišla sam u banku i oni su mi rekli da sada njima nisam ništa dužna", objasnila je ta Beograđanka za beogradski list.
U skladu sa odredbama Zakona o bankama, banke podatke o klijentu koji se smatraju bankarskom tajnom mogu saopštiti trećim licima, samo uz pisano odobrenje tog klijenta, prenosi ''Blic''.
U kompaniji "EOS matriks", koja se bavi otkupom dugova od banaka, kažu ne da ne povećavaju kamate, već klijenta oslobađaju zatezne kamate u slučaju da on pokaže dobru volju da otplati dug.
"Niko ne preti našim klijentima, jer naše operatere redovno kontrolišemo. Nama se isplati da uzimamo rizična potraživanja jer ih uzimamo po diskontnim cenama, a onda ih naplatimo ili kroz dobru volju dužnika, što je svima draže ili, naravno, sudskim putem", navela je direktorka EOS matriksa Irina Lada.
Od banaka koje je kontaktirao list, javila se samo ''Banka Inteza'', koja je saopštila da je trenutno u fazi potpisivanja ugovora o ustupanju potraživanja.
''Pošto se završe sve formalne radnje, pisanim putem ćemo obavestiti sve klijente čija su dugovanja obuhvaćena ovom merom, uz dostavljanje potpune informacije o novom poveriocu i preciznim instrukcijama za dalje postupanje'', navode u ovoj banci.