Kad će to pojeftinjenje goriva!?
Prvi dan prestanka monopola "NIS-a" nije doneo očekivano pojeftinjenje goriva. Cene je, tokom praznika, simbolično snizio "NIS" - dinar do dva po litru. Kod "Lukoila" je jeftinije do četiri dinara, ali ta cena važi samo za njihove najprometnije pumpe.
Naftno tržište u Srbiji je potpuno otvoreno, naftaši slobodno formiraju cene derivata, ali im se sa pojeftinjenjm ne žuri.
Ostali naftaši kažu najpre moraju da uvezu gorivo, a onda će videti šta će sa cenama.
"Mi imamo izvore u Grčkoj i u Makedoniji, sarađujemo i sa rafinerijama u okruženju, pogotovo onima koje se nalaze na Dunavu. Kvalitet nam je veoma bitan, gledaćemo da na najefikasniji način dopremimo gorivo do domaćeg tržišta i da po najpovoljnijoj ceni ponudimo potrošačima", rekao je izvršni direktor "EKO" pumpe - Helenik petroleum Vuk Radović.
"NIS" je konačno izgubio monopol, ali domaći naftaši ne prekidaju saradnju. Iako su proteklih godina imali dosta primedbi, i dalje će se snabdevati kod "NIS-a". Kažu, već su ugovorili količine za januar.
U "NIS-u" obećavaju da će obezbediti dovoljne količine svih vrsta goriva kako iz domaće proizvodnje tako i iz uvoza.
Naftno tržište, od kvaliteta goriva, uvoza derivata do primene tehničkih propisa, kontrolisaće novoformirana radna grupa. Tu su i predstavnici još nekoliko ministarstava, inspekcije, Zavoda za mere i plemenite metale, carine, poreske uprave i policije, a njom rukovodi Ministarstvo trgovine.
"Pošto je radna grupa formirana odlukom Vlade, sve ono što radna grupa bude predlagala biće automatski na sednici Vlade i u slučaju neočekivanih poremećaja moći ćemo odmah da reagujemo", kaže ministar Slobodan Milosavljević.
Naftaši u Srbiji ušli su u trku i sa kokurencijom i sa vremenom. Imaju od šest meseci do godinu dana da prilagode poslovanje novim propisima, inače neće moći da se bave tim poslom.