Šoškić: Zauzdaćemo inflaciju
Ostvarenje inflacionog cilja naredne godine mogu ugroziti prevelika javna i privatna tekuća potrošnja, cenovni šokovi na primer nafte i poljoprivrednih proizvoda i preveliki rast kontrolisanih cena, izjavio je guverner Narodne banke Srbije (NBS) dr Dejan Šoškić.
"Ako se svi pridržavamo dogovorenog, verujem da će inflacioni cilj za narednu godinu biti ostvaren. Narodna banka Srbije će bez kompromisa težiti ostvarenju tog inflacionog cilja, a to je 4,5 odsto plus-minus 1,5 odsto", ocenio je Šoškić u intervjuu za "Blic" .
Prema njegovim rečima, inflacija u ovoj godini najviše je posledica cenovnog šoka hrane i jednim delom depresijacije kursa, rasta tražnje i ekspanzivne monetarne politike u prvoj polovini godine.
"Mislim da mi nemamo tzv. problem kursa. Naš kurs je fleksibilan i normalno je da se može menjati kroz vreme u skladu sa ponudom i tražnjom...Srbija u ovom trenutku ima adekvatan, tj. najmanje loš devizni režim u odnosu na moguće alternative. Inflacija u Srbiji je, verujem, jednokratni fenomen i očekujem da će u narednim godinama biti u skladu sa definisanim inflacionim ciljem, tj. na niskim jednocifrenim vrednostima", rekao je guverner.
Na konstatciju da je potrošeno više od 2,4 milijarde evra na odbranu kursa, ali je dinar ipak ove godine izgubio oko 11 odsto vrednosti, Šoškić je rekao da "u sistemu ciljane inflacije i u režimu kontrolisano plivajućeg deviznog kursa kakav ima Srbija, intervencije NBS iz deviznih rezervi rade se, po pravilu, radi otklanjanja prekomernih dnevnih fluktuacija i otklanjanja nerealnih psiholoških očekivanja".
"Uz rast restriktivnosti drugih instrumenata monetarne politike, kao što su referentna kamatna stopa i nivo obaveznih rezervi, stvaraju se preduslovi za smanjivanje intervencija iz deviznih rezervi", kazao je on.
Na pitanje dali državi preti opasnost od zaduživanja, guverner je rekao da je danas iznos javnog duga države već preko 38 odsto bruto domaćeg proizvoda.
"Nije, međutim, još alarmantan nivo duga koliko je alarmantno dinamika njegovog povećanja poslednjih godina", istakao je Šoškić.
On je naglasio da je "deficit tekućeg platnog bilansa na dugoročno neodrživom nivou".
"Njegov ključni izvor je deficit trgovinskog bilansa, odnosno činjenica da mnogo više uvozimo nego što izvozimo. Otuda je ključni faktor za uspostavljanje platnobilansne ravnoteže rast izvoza. U kratkom roku, bez dodatnog zaduživanja, uspostavljanje ravnoteže u platnom bilansu je moguće samo kroz rast direktnih stranih investicija", kazao je guverner.