Branioci otadžbine u istom stroju
Svečano je na Svete Trojice bilo na Zborištu podno planine Murtenice (selo Draglica, opština Nova Varoš) gde je Strahinja Kutlešić, rodom sa ovih prostora, sada uspešni biznismen u Italiji, prošle godine sagradio crkvu brvnaru posvećenu Svetoj Trojici.
Prošle godine na ovaj veliki pravoslavni praznik, meštani Starog Vlaha i novovaroškog kraja radovali su se završetku izgradnje i osveštavanju crkve Svete Trojice i krštenju mališana Filipa Grujičića i Lazara Čolovića, a ove otkrivanju spomen-ploče ratnicima iz ovog kraja koji su u periodu od 1912. do 1918, u dva balkanska i Velikom ratu, dali svoje živote za slobodu Otadžbine.
Gosti iz Hilandara
Među gostima na Zborištu bio je i otac Metodije, iguman Hilandara, koji je prošle godine na Svetu Trojicu crkvi na Zborištu poklonio ikonu Svete Bogorodice Mlekopitatelnice, dar bratstva srpske svetinje na Atosu.
Otkrivanju spomen-ploče na kojoj su uklesana imena 93 junaka iz ovog tradicionalno slobodarskog kraja prisustvovali su i vladika žički Justin, sekretar predsednika Srbije Nikola Selaković i ktitor manastira Svete Trojice na Zborištu Strahinja Kutlešić.
- Nekada su bili zajedno za ovcama, u školama i na murteničkim saborima i vašarima, zajedno su regrutovani u Drinsku i druge divizije i zajedno su u rovovima, braneći čast i slobodu Srbije protiv Turaka, Bugara, Švaba i Arnauta, ginuli i svoje kosti ostavljali širom današnje Srbije, Makedonije, Grčke, Albanije. Svi oni sada su u stroju, po azbučnom redu, na mermernoj ploči postavljenoj na zvoniku crkve na Zborištu. Konačno smo im se bar delimično odužili, njihova imena uklesna su u kamenu da u porti novosagrađene crkve podsećaju mlade naraštaje na junaštvo svojih predaka - priča Dragoljub Gagričić, potpredsednik Udruženja potomaka ratnika od 2012. do 2018. u Novoj Varoši.
Na levoj mermernoj ploči uklesano je 57 imena i zapis: "Ispisa se ovo spomen-obeležje u slavu Božiju, a za večno molitveno pamćenje na slavne srpske div junake iz Draglice koji boreći se za svoje otečestvo na Solunskom frontu ostaviše svoje kosti daleko od rodne grude, da čekaju vaskrsenje za večni život u carstvu Božijem. Večan pomen dostojan blaženstva slugama Božijim."
Na drugoj spomen-ploči, postavljenoj sa desne strane ulaza u portu crkve uklesana su imena 36 preživelih učesnika oslobodilačkih ratova iz ovog kraja.
"Za večno sećanje za mnogo napaćene meštane sela Draglica koje Gospod izbavi od smrti na velikom Stratištu Solunskog fronta i dade im da se vrate u Srbiju i da propovedaju o divnim delima naših sokolova i grdnim mukama naših pradedova, koji neka budu primer rodoljublja i istinoljublja svim srpskim pokolenjima. Večan pomen dostojan blaženstva slugama Božijim", napisano je na ovoj spomen-ploči.
Dolazili sa svih strana
- Na Zborištu se, kod male kapele i spomenika soluncu Radivoju Savkoviću, uz trubače i kolo, odvajkada okupljao narod, dolazili su nam gosti sa Zlatibora, sa Moravice i iz Sjenice, sigurno će ih sada kada imamo prelepu crkvu i sabor na Svetu Trojicu dolaziti mnogo više. Radujem se i što smo se spomen-pločama konačno odužili našim junacima sa Solunskog fronta i drugih ratišta širom Balkana - kaže meštanin Neđo Grujičić.
- Moramo se držati Boga i roda, kao naši preci nekada, dolaziti u zavičaj i dovoditi decu, da se ovde ostaje i rađa - rekao je tim povodom sekretar predsednika Srbije Nikola Selaković.
Da se narod vrati
Crkva Svete Trojice na Zborištu, u selu Draglica podno planine Murtenice, rađena od brvana u duhu tradicionalne arhitekture ovog dela Srbije, sada je ponos svih žitelja Starog Vlaha i novovaroškog kraja.
Njen ktitor Strahinja Kutlešić kaže da je crkvu podigao da bi se vratio korenima i svom kraju, ali i da bi se narod vraćao svojoj crkvi, svojoj veri, tradiciji i zavičaju. Raduje ga što se grade putevi, što oživljavaju mnoga sela i što je na Zborištu obnovljen sabor za Treću Svetu Trojicu.