"Žao nam je, računovođa ne voli da prima kovanice"
Jedan Beograđanin doživeo je neprijatnost kada je na šalteru odeljenja laboratorije u Domu zdravlja "Dr Milutin Ivković" na Paliluli uredno želeo da plati participaciju u visini od 50 dinara kovanicama od po 20 i 10 dinara, što službenica nije želela da prihvati.
Uz obrazloženje da novac mora da ukrupni jer "njihov računovođa ne voli da prima kovanice", sestre su poslale Beograđanina "tu dole, na primer, u apoteku" da kovanice zameni papirnim novčanicama.
- Smatrao sam da je takav zahtev apsurdan i nisam želeo da prihvatim. Dao sam im novac koji sam pripremio, a onda sam se uputio kod računovođe "koja ne voli kovanice" - kaže naš sagovornik.
U pokušaju da dobije logičan i smislen odgovor ili objašnjenje zašto u državnoj zdravstvenoj ustanovi ne primaju važeći novac države Srbije, priča je postala još neverovatnija.
- Računovođa je pokušala da mi objasni da njima oduzima previše vremena i pažnje da broje sitan novac, kao i da se dešava da pacijenti plaćaju i novčićima od po dinar, pa im prilikom toga podvale i neke zastarele, nevažeće pare - prepričava on.
U želji da saznamo na koji način funkcioniše ova praksa, da li je ovo tretman koji imaju svi pacijenti, i na osnovu čega se takva stvar zahteva od pacijenata, kontaktirali smo ovu ustanovu.
Međutim nadležni u DZ "Dr Milutin Ivković", koji su ovlašćeni da o ovakvim stvarima govore, na sastanku ili su zauzeti, i "javiće se kasnije" i tako već dva dana.
Šta kaže zakon?
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Goran Papović je na primeru tačnog iznosa koji putnici treba da pripreme za kupovinu karata u gradskom prevozu ranije za "Blic" objasnio da su u pitanju molbe, na koje građani ne moraju da odgovore.
- Ne postoji propis koji to reguliše. To je interni akt, a vaše pravo je da na to pristanete ili ne. Ne postoji kazna kojom bi vas neko mogao kazniti ako nemate novčanicu ili tačan iznos. Dakle, to je formulisano u duhu molbe - objasnio je tada Papović.