Kosmička bruka sa Gagarinom
Samo dva dana pre zvaničnog otkrivanja, juče je u Novom Beogradu uklonjena bista Jurija Gagarina, nakon što je javnost ostala začuđena i izvrgla ruglu spomenik slavnom ruskom kosmonautu.
Beograd se pridružio svetskim gradovima koji podizanjem spomenika Gagarinu odaju priznanje prvom čoveku u svemiru. Bila bi to kurtoazna vest, da nije jedne pogoleme mane: na ogromnom postamentu, visokom gotovo dva metra, nalazi se mala Gagarinova glava, tako da kada stojite u podnožju spomenika lice slavnog ruskog kosmonauta ne možete ni da razaznate. Ogroman postament, a glava kao čioda, najsažetiji je opis ovog nesklada.
Čak i narodni poslanik Dragomir Karić, predlagač da Gagarin dobije spomenik u Beogradu, nije pokušao da negira nesrazmeru postolja i biste.
- Jeste, malo je neskladan, ali potrudićemo se da izgleda bolje, prilagodićemo to. Biće to na kraju super. Ništa još nije gotovo, tek treba da se uredi, park okolo, klupice, fontana - navodi Dragomir.
Sama bista je svršena stvar. Kako je objasnio Karić, bistu je izradio ruski umetnik u skladu sa procedurom koja se bavi zaštitom lika i dela čuvenog astronauta. Tu, dakle, promene teško da može da bude, pa ostaje samo da se smanji postament.
Ako se to uradi, onda će manjim slovima morati da se isklešu imena finansijera: Karić fondacija, Fond Vladimir Hrabri Rusija, Fond za dijalog u kulturi Rusija i Braća Mirković - Srbija.
Slavni ruski astronaut izgleda da nema sreće sa spomenicima u bivšim jugoslovenskim republikama. Naime, nepoznati vandali su početkom prošle godine u zagrebačkom parku Stara Trešnjevka oštetili spomenik sovjetskom kosmonautu.
U Moskvi, Gagarin ima spomenik visok čak 42,5 metra. Njegova figura, kako i priliči čoveku koji se prvi vinuo u svemiru, simbolično se uzdiže visoko prema nebu.
Čuđenje u Rusiji
Ruski mediji uzdržano su zabeležili da je u Beogradu podignut "čudan" spomenik Gagarinu. Oni prenose i podsmeh srpskih građana da je "bista podignuta visoko da ne bi bila ukradena" ili da se "unutar postamenta nalazi skriveno telo Gagarina".
Polemika i zbog Đinđića
U poslednje vreme spomenici u Beogradu su postali simbol potkupljivih vlasti, poigravanja s istorijom i eksperimentisanja sa savremenom estetikom. Samo zato što su finansirali rekonstrukciju Tašmajdanskog parka, u centralnoj zelenoj oazi Boegrada postavljena je ogromna statua bivšem predsedniku Azerbejdžana Hajdaru Alijevu. Bista najpoznatijeg Mladobosanca i revolucionara Gavrila Principa smeštena je u Finansijskom parku, a spomenik ubijenom premijeru još ne prestaje da izaziva polemike, iako izvijena i u jednom delu prekinuta strela tek čeka da bude postavljena na platou ispred Filozofskog fakulteta, gde je studirao Zoran Đinđić.