Stožer srpskog opstanka
Mada su u Leposaviću skoro svi pogoni odavno zatvoreni (Kristal, Prva petoletka, Hrast, Lola...), a flotacija Kopaonik i rudnici Belo brdo i Crnac rade samo povremeno i sa trećinom raspoloživih kapaciteta, što za posledicu ima veliku nezaposlenost, neizvesnost, težak život i seobe, žitelji ove siromašne varoši na severu Kosova ipak nalaze načina da obnove svoje zapuštene svetinje, grade nove crkve, čuvaju svoju veru, tradiciju i kulturu i podižu spomenike velikanima poreklom iz ovog kraja...
Dijaspora pomaže
U duhovnoj obnovi severnog Kosova veliku pomoć žiteljima Leposavića pružaju Eparhija raško-prizrenska na čelu sa vladikom Teodosijem, Vlada Srbije, srpska dijaspora od Amerike do Australije i Leposavci rasuti širom Srbije... Pomoć povremeno stiže i od braće iz Republike Srpske...
Od 1999. godine, kada su Kfor, Unmik i Euleks "okupirali" Kosovo i Metohiju, žitelji Leposavića uspeli su, predvođeni agilnim čelnicima opštine i ranije vladikom Artemijem, a potom sadašnjim episkopom raško-prizrenskim Teodosijem, da zajedno sa vernicima, sveštenstvom, monaštvom, kulturnim poslenicima i priložnicima iz cele Srbije i dijaspore izgrade i obnove više crkava i drugih svetinja koje su danas ponos Leposavića i celog severnog Kosova i na kojima bi pozavidele i neke mnogo bogatije sredine u Srbiji.
- Crkva je u najtežim trenucima bila i ostala sa nama i uz svoj narod, dok su kolone prognanih Srba južno od Ibra ovuda bežale ispred razjarenih Albanaca, mi smo u Leposaviću gradili i izgradili crkvu Svetog Vasilija Ostroškog koja je sada jedna od najlepših srpskih svetinja ne samo na Kosovu i Metohiji već u celoj Srbiji. Crkva je naš ponos i naše utočište, mesto gde se okupljamo i gde duhovno jačamo i molimo se za opstanak na ovim prostorima - priča Velimir Bojović, bivši predsednik opštine u čije vreme se najviše gradilo.
U našoj opštini uporedo su završena još dva velika i lepa manastira kojima se svi ponosimo: Sveti vrači u Vračevu i Sveti Jovan u Sočanici podignuti su, najvećim delom, prilozima ovdašnjih vernika koji su živeli u neizvesnosti i oskudevali u mnogo čemu, ali se za našu crkvu, za "zaboravljene" svetinje i oživljavanje monaškog i crkvenog života, stožera našeg opstanka, uvek nalazilo novca.
Duhovna odbrana
Koliko god se borimo da od Albanaca fizički odbranimo sever Kosova, važna nam je i duhovna odbrana, ovo je uvek bila Srbija i sada je, jer u Leposaviću žive samo Srbi koji za sada, uprkos teškoj ekonomskoj situaciji, vrlo uspešno čuvaju svoj nacionalni identitet, ponosan sam zbog toga - ističe Zlatibor Đorđević iz Leška, predsednik udruženja "Stara Srbija"....
Ponosimo se obnovljenim crkvama Svete Petke u Ulijama, istoimenom svetinjom u Ceraskoj reci, koju u albanskom okruženju sam čuva i obnavlja monah Jovan, obnovom naših svetinja u Lešku, Drenovi, Pridvorici i još nekoliko naselja i sela u našoj opštini - naglašava Bojović.
Odužili se velikanima
Uz pomoć Vlade Srbije u Sočanici smo izgradili Spomen-sobu posvećenu topličkim ustanicima sa severa Kosova, u Lešku smo podigli spomenik heroju sa Solunskog fronta, pukovniku Pavlu Blažariću, a Leposaviću smo postavili bistu vladiki Savi Dečancu, rođenom na ovim prostorima, učesniku Berlinskog kongresa i jednom od najumnijih Srba tog vremena, njegovo ime danas nosi naš Centar za kulturu.
U porti crkve Svetog Vasilija Ostroškog podigli smo spomenik patrijarhu Pavlu koji je decenijama bio naš vladika raško-prizrenski - priča Gojko Milivojević, dugogodišnji direktor Centra za kulturu "Sava Dečanac" i jedan od nosilaca duhovnog i kulturnog preporoda srpskog naroda u opštini Leposavić.
KUD Kopaonik za ponos
Na očuvanju srpskih korena, vere, kulture, običaja i narodne nošnje puno radi KUD Kopaonik iz Leposavića na čelu sa umetničkim rukovodiocem Đorđem Lakušićem, koji okuplja nekoliko stotina mladih i stiže u sve krajeve sveta... Mada dolazi iz male i siromašne sredine na "okupiranom" Kosovu, ovo kulturno-umetničko društvo jedno je od najboljih u Srbiji.