"Srbija ne sme da bude zemlja jeftine radne snage"
"Srbija danas nema svoju avio industriju, ona je degradirana i nije ni blizu onog nivoa od pre 80-tih godina prošlog veka. Jedino što održava tu industriju jesu ljudi koji imaju lični entuzijazam da nešto rade, ali za širenje posla neophodna je podrška države", izjavio je vazduhoplovni inženjer Petar Matunović.
"Školujemo kadar za strane firme"
- Imali smo jednu od najvećih avio industrija sa firmama kao što su Utva, Soko mostar, Ikarus, Zmaj, koje su bile u svetskim okvirima. Utva je danas pet posto one firme iz prošlosti i limitirano proizvodi avione, uglavnom tipa 'Lasta'. Postoje mikrofirme koje postižu neke rezultate danas, ali je za neki širi razvoj potrebna pomoć države - ocenio je Matunović za N1.
Matunović, koji je jedan od osnivača kompanije Composite Techonology Team, kaže da je avio industrija "strašno kompleksna" i da traži podršku države da bi bila šire zastupljena.
- Morate da imate sistemski pristup da biste nešto razvili. Naše firme se uglavnom zasnivaju na ideji jednog čoveka i ličnog entuzijazma...Mi rasejavamo naše vazduhopovne inženjere, faktički školujemo kadar za strane firme - ocenio je Matunović.
Matunović je objasnio da se njegova firma bavi "kompozitnim, ultralakim strukturama", koje imaju malu masu a zasnovane su na novim, laganim materijalima.
- Današnji proizvodi, čak i automobili, moraju da budu lagani da bi bili efikasni. Radimo uglavnom za potrebe stranih firmi, jer Srbija nema takvu, zahtevnu industriju - rekao je.
Kad bi sredstva bila pravilnije raspoređena...
Problem je, kako kaže, što u Srbiji investicije nisu usmerene na razvojne tehnologije i poslove budućnosti, već na "reklamiranje zemlje kao jeftine radne snage".
- Takođe, dajete subvencije stranim firmama koje povlače kod sebe naše stručnjake i tako uništavate mala domaća preduzeća na račun razvoja stranih kompanija - kaže Matunović.
Prema njegovim rečima, kada bi ta sredstva bila pravilnije raspoređena, doprinela bi tome da možemo da "hvatamo korak sa svetom", da kombinujemo nivoe znanja i da razvijamo proizvode visokih tehnologija.
- Do tada, mi po Gausovoj raspodeli, spadamo u one koji nisu normalni, jer se ne nalazimo u centru te raspodele, a u Srbiji, mogu reći, to se graniči s ludošću, jer se često pitamo zbog čega sve ovo radimo - kaže Matunović.