"Nova-stara" prevara na srpskim putevima - zarađuju od sudara
Fingiranje saobraćajnih nesreća sve je učestalije, glavni motiv izvršiocima su velike svote novca, a sve se dešava u saradnji sa lekarima i advokatima. Čitav tim ljudi izvršava ovo krivično delo po dobro utvrđenom scenariju.
Skuplji automobili osigurani preko kaska sudare se sa starijim vozilima. Akteri zatim pozovu policiju, a u međuvremenu im se pridruži još ljudi.
Sledi procena štete, potom odlazak navodno povređenih kod lekara kojima se uglavnom dijagnostikuje povreda pršljena, jer je tu teško utvrditi malverzacije.
Kompletna šteta na kraju pada na teret osiguravajućih kuća. Osim toga, dešava se i da se saobraćani udes fingira i bez znanja drugog lica.
- Čovek je vozio, ispred njega je bio drugi automobil koji je naglo zakočio i pri vrlo slabom udarcu gde nije bilo oštećenja vozila, možda vrlo minimalnih, svi koji su bili u automobili su imali navodne trzajne povrede vrata. I kada se saberu sve odštete koje oni traže to je veliki iznos - navodi Mladen Alvirović iz vozačke akademije "Navak".
Osiguravajućim kućama su ruke gotovo vezane, mehanizam je spor, ali ipak postoji.
- Očekujemo pomoć nadležnih organa, MUP i Osnovnog javnog tužilaštva, tu bi trebalo procesi da se brže realizuju i da nam olakšaju razmenu relevantnih podataka - ističe Goran Rebić iz sektora za procenu i likvidaciju šteta.
Advokati-lekari-izvršioci, u ovom trouglu odgovornih teško je imenovati glavnog krivca.
- Ali bez potpisa lekara nema lažnog izveštaja, a onda nema ni prevare - navodi Alvirović.
Inače, ova pojava prisutna je i u Evropi, gde je 2012. na ime lažne štete isplaćeno 10 milijardi evra.
- Srbija je potpisala sporazum o strateškoj saradnji sa Europolom, a cilj je da efikasnije spreči izvršenje ovih dela formiranjem baze podataka o izvršiocima i modalitetima ovih krivičnih dela - navodi šef odseka u Odeljenju za suzbijanje privrednog kriminaliteta Vinko Bošković.
U Srbiji poslednjih godina prevere u osiguranju čine oko četiri odsto krivičnih dela u sveukupnim prevarama.