Crnom farbom na velikane
U Srbiji su ljudi na svašta navikli kad je reč o odnosu navijača dva najveća kluba Crvene zvezde i Partizana, ali ono što se desilo u noći između petka i subote i umu sviklom na raznorazne navijačke ispade i incidente teško je objasniti.
Murali sa likovima poznatih simpatizera i članova Partizana prekrečeni su crnom farbom! Beograđani koji su u subotu prošli pored nekog od tih crteža mogli su da vide da je gotovo svaki mural prekrečen delimično ili u potpunosti crnom farbom.
Reč je o crtežima koje su na zgradama godinama iscrtavali pristalice - Grobarskog treš romantizma - Grupa JNA - navijačke grupe koja se razlikuje od drugih po kreativnosti i odsustvu agresije.
"Ništa nije sveto, pa ni Duško Radović, Bora Todorović, Mance, Aligrudić, Borota, Haris Brkić, Zoran Radmilović, Nada Knežević i ostali velikani ovog grada. Sve je organizovano vojnički, tokom noći po celom Beogradu, kao i mural Voji Pančevcu u Pančevu. Nikog ne bismo da optužujemo odmah, ali zna se na koga liči ova akcija. Neka je na čast čoveku koji uzme crnu farbu, pogleda Duška Radovića u oči i uništi ga", objavljeno je na fejsbuk stranici grupe.
Teško je razlučiti ko stoji iza ovog vandalizma, jer i u reakcijama pristalica Crvene zvezde nema likovanja niti odobravanja. I stanari zgrada na kojima su murali oslikani nisu imali ništa protiv njihovog postojanja, pogotovu što ih je pratila i neka pametna i upečatljiva rečenica koja je asocirala na konkretnu osobu čiji je lik nacrtan.
Sociolog Ratko Božović ukazuje da se radi o realnosti koja nam se dešava i koja je sušta suprotnost od tvrdnje vlasti da je u Srbiji mirno i pod kontrolom, jednom rečju - nikad bolje. On smatra da je evidentno da neke institucije ne mogu da suzbiju nivo postignutnog nasilja u srpskom društvu koje je svakodnevno i koje se manifestuje na razne načine.
- U stvarnosti mi smo društvo u kojem vladaju haos, nasilje i bezakonje. I baš zbog toga što je situacija potpuno haotična, moguće je da neko pod okriljem noći prefarba murale. Nasilje je postalo način života. Ono se pokazuje kroz ekstremni govor i mišljenje, a oni dovode do ekstremnog ponašanja. Ishodište tog ponašanja je patologija. Sociološki i kulturološki gledano ovde preovlađuju ekstremna ponašanja i izvođenje tih noćnih i svakih drugih "radova" je u stvari jedna forma patologije. Prvo se sa bolestima našeg društva moramo suočiti, a ne zavaravati pričom kako nikad nije bilo bolje, kako je sve pod kontrolom i na civilizacijskom nivou, dok ništa od toga nije tačno - komentariše poznati sociolog.
Osnivači GTR-a su ubeđeni da ih uprava Partizana ne voli, jer su kritični prema njima, ali i da ih organizovani navijači Zvezde poštuju, samim tim što ne pokušavaju da skrnave murale. To su govorili pre nekoliko godina. Nakon ovog vandalizma poručuju da će krenuti ispočetka, i starim beogradskim fasadama vratiti likove među kojima nisu samo partizanovci, već i one ličnosti za koje oni žele da veruju da bi se rado kitili crno-belim bojama.
Znameniti na zidovima
Među likovima koje su na zidovima oslikale pristalice GTR-a bili su fudbaler Dragan Mance, košarkaš Haris Brkić, čuveni Duško Radović uz čije pesme su odrasla deca i uz čije pametne misli su se godinama budili Beograđani.
Na tom spisku su i slikar Ljuba Popović, neprevaziđeni glumci i šarmeri Zoran Radmilović, Bora Todorović, Slobodan Aligrudić, Tanja Bošković, nepotkupljivi rokeri Zoran Kostić Cane i Srđan Gojković Gile...