Udruženje "Marinko Madžgalj": Čuva sećanje i pomaže u borbi protiv raka pankreasa
Mnogi nisu znali da je bio bolestan i da boluje od jednog od najpodmuklijih kancera – raka pankreasa. On je glumio, snimao serije, i zadržavao svoj osmeh i kada je bio na hemoterapiji. Ipak, zbog teške i podmukle bolesti, život glumca, voditelja i pevača Marinka Madžgalja prerano se ugasio. Da se sećanje na njega nikada ne ugasi, porodica, kolege i prijatelji osnivaju Humanitarno udruženje "Marinko Madžgalj".
Udruženje će imati dva važna zadatka. Prvi je da sećanje na tako velikog glumca, ali i voditelja i pevača, ne izbledi. I to će biti lako, jer svi su voleli Marinka, njegov osmeh i osmehe koje je nama donosio. Drugi, teži zadatak udruženja biće borba protiv raka pankreasa.
Glumac Tihomir Stanić kaže da se u Ateljeu 212 nikada nije plakalo kao onda kada je Madžgalj preminuo. Sa radošću se priseća svog mladog kolege.
- Mare je i među glumcima bio jedan od retkih ljudi koji je bio omiljen među svima. Zaista smo ga svi voleli, imao je tu neku neverovatnu lepotu, talanat, šarm, optimizam i zaista je svuda donosio radost kad se pojavi - navodi Stanić.
Seća se, kaže, vremena kada su ga, dok su igrali zajedno, "benigno zabolela leđa", pa nije mogao da igra.
- Niko nije slutio da su to znaci neke opake bolesti i nekako mi ni sad ne verujemo, i sad ga spominjemo, zato što je bio izuzetno duhovit čovek. Uz taj talenat, ta njegova duhovitost i vedrina je nešto što živi među nama - dodao je Stanić.
Doktor Dejan Radenković ističe da je borba protiv raka pankreasa teška borba, ali da je važno da se u javnosti podigne svest o tome da je to opaka bolest, ali bolest koja se može lečiti – što je ono što će Humanitarno udruženje "Marinko Madžgalj" i činiti.
- Postoji određeni broj pacijenata koji mogu da prežive i pet godina, da budu potpuno kompletno izlečeni. Značajno je reći da treba što pre doći kod lekara, čak i u situacijama kada benigno zabole leđa. Ali, kada lekari određenih struka kažu da nisu baš sigurni da se radi o njihovoj bolesti, tipa diskopatija, ili kada pacijent ima neke nelagodnosti, ili dobije prve znake šećerne bolesti, a nema u porodici nekoga ko je imao tu bolest... Onda treba pomisliti na rak pankreasa i pomisliti da taj organ treba da se ispita - objašnjava doktor Radenković.
Dodaje da zbog njegove pozicije u trbuhu rana dijagnostika tipa ultrazvuka, ne znači ništa i zbog toga treba pribeći drugim dijagnostičkim metodama, kao što je skener ili magnetna rezonanca.
- U svakom slučaju, ima mesta ranom otkrivanju i važno je to što će ovo humanitarno udruženje podići svest o tome - rekao je Radenković.
Narednog ponedeljka u Ateljeu 212 biće održano humanitarno veče u organizaciji Udruženja "Marinko Madžgalj".