Dragulji daleko od očiju sveta
Pri gotovo svakom pomenu opštine Raška i njenih turističkih potencijala, obično se pomisli na: Kopaonik, Goliju i Jošaničku Banju, samo retki znaju da u podnožju ovih poznatih planina, nedaleko od Raške, postoje i drevni manastiri Gradac, Stara i Nova Pavlica i Končul koji bi, uz bolju prezentaciju i organizovaniji turistički rad, mogli da privuku hiljade turista iz cele Srbije, bivših JU republika i inostranstva.
Retki namernici
Iako imaju ogromnu istorijsku vrednost i nalaze se "tik uz Ibarsku magistralu" ove dragulje srpske srednjovekovne umetnosti i kulture posećuju samo retki namernici koji leti ovuda idu na more, mnogi, čak i iz bližih delova Srbije, na žalost, za ove svetinje nisu ni čuli, pa je i "normalno" što ih nikada nisu ni posetili.
Za Staru Pavlicu se ne zna kada je podignuta, prvi put se pominje u 12. veku u jednoj povelji Stefana Prvovenčanog kao muški manastir i metoh manastira Studenice.
Veruje se da je nastala pre Nemanjića, danas su očuvani samo ostaci crkve svetih apostola Petra i Pavla, posetioci su, kako ističe jedan od monaha iz obližnje Nove Pavlice, prava retkost.
Zadužbina Lazareve sestre
Nova Pavlica sagrađena je 1383. godine, zadužbina je Draginje, sestre kneza Lazara. U njoj su, jedan pored drugog, sahranjeni njeni sinovi Lazar i Stefan Musić, učesnici boja na Kosovu, koji su naslikani na zidu iznad grobnica, u sarkofazima su očuvane njihove kosti.
Izleti
Pripremaju se novi programi manastirskih tura koje će gostima Kopaonika omogućiti da tokom jednodnevnih ili višednevnih izleta, osim Sopoćana i Studenice, obiđu i vredne manastire u našoj opštini Raška. Nadamo se da će nam u našim planovma pomoći i Turistička organizacija u Raški - kaže Penjišević.
Nešto poznatiji i posećeniji je manastir Gradac iz 13. veka, zadužbine kraljice Jelene Anžujske, žene kralja Uroša Prvog, koji se nalazi sa druge strane Ibra, na obroncima Golije, a od od Ibarske magistrale je, dobrim asfaltnim putem, udaljen svega pet-šest kilometara.Stručnjaci i turistički radnici tvrde da Nova Pavlica ima ogromnu vrednost, ali i nju posećuju samo retki namernici, što je velika šteta, jer bi i ovde imalo šta da se vidi i nauči.
U manastiru Gradac, podignutom 1270. godine i posvećenom Blagovestima, Jelena Anžujska negovala je manire koje je ovamo, kao srpska snajka, donela sa francuskog dvora: imala je školu slikanja, tkanja i tapiserije i po mnogu čemu je bila ispred vremena u kojem je živela. Ovde je i sahranjena, svakog proleća u njenu čast održava se turistička manifestacija "Dani jorgovana" koja okuplja puno gostiju, među kojima uvek ima i Francuza.
Hram oživele monahinje
Sve veće je i interesovanje za obnovljeni manastir Končul, takođe u dolini Ibra, bliže granici sa Kosovom... Ovu dugo zapuštenu svetinju pre 17 godina oživele su monahinje iz Mušutišta u Metohiji koje su, bežeći ispred albanskih separatista, utočište našle u okolini Raške. Putem Rudnica - Kopaonik do Končula se sa Kopaonika "spušta" sve više turista, među kojima ima i stranaca...
Poznati turistički radnik sa Kopaonika Milan Penjišević, koji je na ovoj planini duže od tri decenije, kaže da su gosti, posebno Rusi, Ukrajinci, Grci i Francuzi, puno zainteresovani za obilazak Studenice, Sopoćana, Petrove Crkve i Starog Rasa, ali i manastira Gradac, Pavlica i Končul...
Jelenina slikarska škola
U manastiru Gradac decanijama postoji "slikarska škola" koju je formirala iskušenica Jasna Topolski, tada magistar slikarstva, a kasnije igumanija Jefemija.
Sestrinstvo manastira poznato je u celom regionu, ali i širom Evrope po svojim slikama, ikonama i duhovnoj školi kojom se ponosi cela Žička eparhija.
U manastiru je dugo monahinja bila i Engleskinja Marija koja u Londonu pravoslavlju podučava svoje sunarodnike, a u Gradac šalje brojne turiste i ljubitelje slikarstva..