Razboje skupljao po buvljaku
Dugo je Abdulah - Duljo Plojović bio prvi privrednik Sandžaka i Raškog okruga, šta god da je radio davalo je ploda, najveće uspehe napravio je sa kompanijom "Vojin Popović" koja je, dok je on bio na njenom čelu, upošljavala više od 1.000 radnika i bila svetski gigant u proizvodnji ribe (napravio najveći ribnjak kalifornijske pastrmke u Evropi), mesa, tepiha, ćilima, poljoprivrednih proizvoda...
Kada je, odmah posle demokratskih promena, ovaj uspešni privrednik otišao u penziju, a na vlast došle takozvane proevropske snage, sve što je godinama i decenijama stvarao sistematski je porušeno i uništeno... Moćna kompanija "Vojin Popović" dovedena je na prosjački štap, radnici raspušteni, a malo ruinirane imovine što je preživelo "promene" budzašto je rasprodato...
Podrška od legende
Abdulah Plojović je legenda naše privrede, dragocen nam je svaki njegov savet i svaka njegova pomoć, upravo sam ovde u Lukarima da mu dam podršku za sve dobro što radi, ističe gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac.
Nekada harali Evropom
- Na otpadu je tako završilo i oko 100 specijalnih pneumatskih razboja (svaki vredeo po nekoliko hiljada evra) koje je Plojović svojevremeno, zajedno s inženjerom Ensanom Salihagićem, konstruisao da bi ovdašnjim tkaljama olakšao posao i omogućio im da kupcima u Italiji, Francuskoj, Rusiji, Belgiji, Turskoj i Americi isporuče što više specijalnih čvorovanih ćilima i tepiha rađenih po motivima sa slika starih Longobarda...
- Bio sam zapanjen kada sam na otpadu u Novom Pazaru video potpuno nove razboje koje seku u staro gvožđe... Mnogi su već bili isečeni. Bilo mi je žao, pa sam jedva uspeo da spasem desetak i sa Salihagićem ih kompletiram što je bio povod da, uz pomoć moje ćerke Alme Hadžibegović i njene firme Elkom-lajn ponovo krenemo sa proizvodnjom ručno-tkanih čvorovanih ćilima i tepiha sa kojima smo nekada harali Evropom... Radna snaga nije bila problem, jer svaka druga žena u ovom kraju poznaje sve tajne tkanja ćilima, mnoge su godinama pekle zanat i usavršavale se u pogonima uništenog "Vojina Popovića", a neke i na specijalizacijama u Italiji - priča Plojović i dodaje:
Za kupce ne brinu
- Počeli smo u jednoj maloj radionici u Novom Pazaru, a onda smo krenuli da spašavamo razboje iz pogona "Vojina Popovića" u selima Grubetiće i Lukare podno Rogozne koji su takođe trebali da završe na otpadu. Sada u bivšoj "ćilimari" u Lukarima imamo solidnu proizvodnju i što je najvažnije proizvodimo ćilime za desetku. Za kupce ne brinemo, imamo ih u svim bivšim JU republikama i širom Evrope - naglašava popularni Duljo.
Među tkaljama u Lukarima najviše je žena sa padina planine Rogozne, mnoge su radile u pogonima "Vojina Popovića" u Novom Pazaru, tkanje imaju u malom prstu, srećne su što ponovo rade...
Hvala našem bivšem direktoru Abdulahu Plojoviću i našem konstrukturu i svetskom majstoru za tepihe i ćilime Ensanu Salihagiću što u život vraćaju jednu uspešnu proizvodnju koja je svojevremeno hranila moju i još stotine porodica u ovom kraju. Za sada nas je pedesetak, uskoro će nas biti duplo više, ako bude razboja mogli bi da uposlimo stotine žena - priča tkalja Sabaheta Mulić.
Da nije bilo one žalosne slike iz novopazarskog otpada, možda bi danas, kao penzioner, igrao šah i uživao u svojoj penziji, jednostavno nisam mogao da gledam kako propada sve što je mnogo ruku stvaralo godinama. Čudna smo mi država i narod, uništavamo i ono što već imamo na tacni, siguran sam u povratak na stare staze - dodaje Plojović.
Tkale za kralja
Sandžačke tkalje "nemaju premca" u celoj Srbiji, a posebno one koje rade po specijalnim šemama u pogonu Elkom-lajna.
- Naše bake i majke tkale su ćilime i za kraljeve, na Pešteru su izatkani i čuveni ćilimi za svadbu kralja Aleksndra Karađorđevića, a potom i za kneza Pavla. Tkale su ih i za Tita, vrhunski tepisi iz uništenog "Vojina Popovića" i danas krase prostorije Narodne banke Srbije, Predsedništva Crne Gore i mnogih drugih poznatih institucija u zemlji i inostranstvu - ističe inženjer Ensan Halilagić, desna ruka Abdulaha Plojovića.