Ko finansira popuste penzionerima i hoće li im oni utišati ljutnju?
U ovom trenutku teško je izmeriti koliko će poslednja akcija beogradskih vlasti uspeti da utiša ljutnju penzionera zbog smanjenih primanja koja po svemu sudeći neće skoro biti vraćena na prethodni nivo.
Zašto samo za beogradske penzionere?
Podela kartica koje omogućavaju popust, trebalo bi da doprinese utisku kako Grad misli na svoje najstarije sugrađane, ali nije mali broj onih koji smatraju da je takav potez dodatno poniženje te populacije i potcenjivanje njihove sposobnosti da razluče šta je marketinška akcija sračunata na "kratko pamćenje" birača, a šta stvarna želja da se život građana učini podnošljivijim.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže za Danas da sam potez gradskih vlasti ne bi bio loš da nije ishitren i neosmišljen. Dodaje da i vreme kada su kartice plasirane, pred beogradske izbore, ostavlja mučan utisak da je sve u toj funkciji.
- Oni koji su na vlasti uvek su koristili državne resurse da bi poboljšali svoju poziciju u biračkom telu, i to, ako želimo da budemo pošteni, nije sadašnji izum. Činjenica je da su penzije smanjene i da je to izazvalo nezadovoljstvo najstarijih, pa je verovatno procenjeno da bi ovakav potez mogao malo da primiri situaciju. Ali, tako ishitreni potezi otvaraju neka druga pitanja. Jedno od njih je zašto se to odnosi samo na beogradske penzionere, da li su oni bolji ili godi od drugih, da li su ugroženiji nego ostali u Srbiji - kaže Savić.
Sve to mi plaćamo...
On dodaje da je problematično i to što se ovi popusti odvijaju unutar države, odnosno što su u "senior sistemu" samo firme i institucije čiji je osnivač grad. Drugim rečima, to znači da neki građani obezbeđuju novac za popuste koje koriste neki drugi građani, objašnjava Savić i naglašava da se u ovom trenutku ne zna ni koliko će ta akcija koštati ostatak društva.
Za sada još nije zaključen spisak firmi i ustanova koje odobravaju popuste uz seniorsku karticu, ali su zato redovi u opštinskim zgradama prestonice uveliko formirani. Izuzetak je jedino novobeogradska i opština Stari Grad, ali u njima nije na vlasti SNS, pa još nije izvesno da će i dobiti obrasce.
Koliko to košta?
Javnost nije dobila odgovore na pitanja da li je za izradu kartica bio raspisan tender, koja firma je dobila posao, kolika je vrednost i iz kojih se sredstava finansiraju besplatne kartice. Sudeći po cenama koje se mogu naći na sajtovima, za veće količine može se obezbediti cena, zavisno od toga kako je zahtev formiran, između 50 i 80 dinara po plastici.
Ako se to pomnoži sa oko 400.000 beogradskih penzionera, vrednost ove akcije dostiže u jeftinijoj varijanti oko 20 miliona dinara.