"Celo društvo mora da bude digitalno ili Srbije u budućnosti neće biti"
"Celo društvo mora da postane digitalno ili nas u budućnosti neće biti", kaže Branko Milutinović, izvršni direktor kompanije Nordeus.
- Svako dete koje završi osnovnu, srednju školu ili mladi čovek koji diplomira na fakultetu, a ne bude digitalno opismenjen je bačen resurs, jer će biti nepismeni za ekonomiju sutrašnjice - poručio je Milutinović na konferenciji Bizit.
On konstatuje i da je privreda u Srbiji u boljem stanju nego sistem gde nastaje, da je situacija loša, a da tako malo nedostaje da bude bolje. A budućnost je upravo to - digitalizacija.
- Za deset godina operacije će izvoditi roboti, a hirurzi neće morati da budu u sali, oni će davati instrukcije iz bilo kog dela sveta. Naši lekari, koji odlaze iz Srbije glavom bez obzira, moći će da pružaju usluge u Nemačkoj iz naše zemlje. Ali, do tada moramo da se menjamo svi. Stav ljudi je negativan, i ne samo njih već i institucija, a ponekad i prizeman. Daju se komentari u stilu "čemu digitalizacija kad nemamo ni kanalizaciju". Pa, upravo to, ako ne bude bilo digitalizacije, nećemo ni imati kanalizaciju, neće imati ko da je napravi, svi će da pobegnu - ukazao je Milutinović.
Milutinović se priseća se da je njemu najviše pomogao u odluci da osnuje svoju firmu kolega iz Tel Aviva, koji je sa njim sedeo u kancelariji i radio zajedno u Majkrosoftu, a koji je osnovao svoju kompaniju i prodao je za 60 miliona dolara.
- Više mi je pomogao Izraelac nego bilo ko u Srbiji. Ti profesori sa ETF moraju da gledaju unapred, jer oni gledaju u Solunski front. Bojim se da gledamo u prošlost, da gledamo u mitove i epove od ranije - upozorio je on.
Prema njegovim rečima, Elektrotehnički fakultet upravo treba da bude obrazovna institucija koja bi prva trebalo da iznese promene. Neke katedre, istakao je on, imaju više profesora nego đaka, tvrd je stav u nemenjanju, a potrebe su nezaustavljive ka računarskoj tehnici i softverskom inženjerstvu, gde je potrebno upisati više studenata.
Da je tako potvrđuje i Zoran Jovanović, dekan Elektrotehničkog fakulteta, koji je upozorio na konzervativnost u društvu, koje nije sklono promeni, "a oni koji se sporo menjaju, po Darvinu izumiru".
- Imamo i dalje samoupravljanje na državnim fakultetima. Većina profesora bi da priča, a da studenti slušaju. Pojedini profesori, sad kada je eksplozija IT koja ne može da se zaustavi, proglašava sebe stručnjacima. Oni to možda jesu, ali su te oblasti neaktivne - ukazao je Jovanović.
On je ukazao da postoji ideja da se poveća broj studenata i da je to želja i Vlade. Trenutno je u igri da se na ETF naprave dva departmana, ja sam zastupnik te ideje, ali nisam u većini. To je neophodno da bi se povećao broj studenata. Kroz IT država ima šansu za razvoj, treba da guramo u tom pravcu da se šansa realizuje.
- Pre sto godina smo imali Solunski front, a ko je preživeo napravio je nešto. Imamo sjajne ljude, sve što treba da se desi je da damo ljudima podršku da prelome, da shvate da lični interes nije najbolja stvar. Na ETF imate 80 odsto kadra koji ne žele promene. Njihov motiv je kratkorični, oni će za koju godinu u penziju, a ono što će ostaviti generacijama koje stasavaju biće propuštena šansa - apelovao je Branko Milutinović.