Deca pate zbog nemara države
Zabrana ulaska u avion Er Srbije 11-godišnjem autističnom Vidu Antiću izazvala je ogorčenje nacije, ali i potvrdila nemaran, gotovo ignorantski odnos države prema problemima bolesnih, hendikepiranih i osoba sa invaliditetom.
Otac deteta, istoričar Čedomir Antić najavljuje da će u potrazi za pravdom ići do Vrhovnog suda Srbije i međunarodnog suda u Strazburu, javnost krivicu pripisuje nacionalnom prevozniku, a država koja je bar na papiru većinski vlasnik u partnerstvu sa Etihadom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata uporno ćuti. Od javnih poslenika oglasio se samo Meho Omerović, predsednik skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava, kritikujući kao neprimereno ponašanja prema dečaku.
- To je apsolutna diskriminacija - kaže Vesna Petrović, predsednica Saveza udruženja Srbije za pomoć osobama sa autizmom koja je potez prema Vidu i njegovim roditeljima nazvala sramotnim.
Kršenje zakona
Er Srbija je, kako navode u Pokretu Slobodni građani Srbije, direktno prekršila Zakon o sprečavanju diskriminacije osoba sa invaliditetom, po najmanje dva člana: 13. i 27.
- Usluga, boravak i prevoz osobama sa invaliditetom može se odbiti jedino ako bi time bio ugrožen život ili zdravlje tih osoba ili nekog drugog lica - kažu u PSG i od države zahtevaju da ispita ceo slučaj.
Ona ističe da je primer porodice Antić samo još jedan u svakodnevici osoba s autizmom u Srbiji koje su pod konstantnom diskriminacijom.
- Prema Ustavu Srbije, svaki građanin je jednak, pa je i Vid morao da ima pravo na putovanje. Da li bi bilo problema sa drugim detetom da je plakalo, a da nema autizam, kao i da li bi zabranili ulazak detetu diplomate ili nekoga iz EU - kaže ona za "Vesti" i dodaje da se neretko dešava da dete plače u avionu, ali da niko ne obraća pažnju na to.
Čekaju pevaljke, a ne mogu Vida
- Duboko verujem, poznavajući duh našeg naroda, da bi veliki broj putnika, da im je objašnjeno o čemu se radi, pristao da se sačeka da se mali Vid smiri i da onda avion uzleti.
Čekali su naši avioni i kasnili zbog pink žena političara i raznih silikonskih pevaljki koje su šopingovale po stranim aerodromima, zašto avion nije mogao da sačeka nekoliko minuta da se Vid smiri i da odleti na more - istakao je Dragaš koji Er Srbiju optužuje za neprofesionalizam.
Pita kako se nadležni nisu setili da dete puste preko reda da se čekira i da preduprede neželjenu situaciju. Pita Er Srbiju i šta rade u slučaju alkoholisanih putnika ili euforičnih navijača.
U Er Srbiji tvrde da su se držali propisa koji su u skladu sa svetskim, a ekonomista Branko Dragaš ih javno pita zašto su dozvolili da autistično dete čeka u redu, što je u svetskim kompanijama, nepojmljivo.
Vanredni nadzor
Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije pokrenuo je vanredni ispekcijski nadzor u slučaju autističnog deteta kojem je zabranjeno da uđe u avion za Tivat. Tanjugu je u Direkciji rečeno da će izveštaj kada bude gotov biti prezentovan javnosti.
- Trebalo je reći da on ne sme da čeka u redu, već da uđe prvi, pa se skandal ne bi dogodio - kaže Dragaš.
Predsedniku kompanije predlaže da se javno izvini porodici Antić, kao i da s njima i Vidom odleti u Tivat, a da dečaku i majci da besplatne godišnje karte na relacijima koje izaberu.
- To je gest za dobro društva koje mora da poštuje različitosti. Ne samo na papiru, nego u životu. Da bude iznad birokratskih propisa, a ljudskost je uvek iznad uskog konformizma - zaključio je Dragaš.