Prof. dr Nadežda Basara ekskluzivno za "Vesti": I za rak ima leka!
Lečenje matičnim ćelijama, kao jedan od najuspešnijih oblika terapije najtežih bolesti, sve je prisutnije u svetu. Nažalost, kako su ove terapije i dalje veoma skupe, to često koriste i razni mešetari koji pod plaštom humanitarne organizacije ili na drugi način, od obolelih uzimaju mnogo više novca nego što je to potrebno.
- U Nemačkoj postoji sistem za obračunavanje bolničkih usluga i zove se "Diagnosis related groups" (DRG), koji se svake godine menja i po kome je napravljen cenovnik usluga. Većina bolnica i univerzitetskih centara obračunava za pacijente koji nisu osigurani u Nemačkoj dva-tri puta veće cene. Na primer, ako neka usluga po DRG košta 20.000 evra, predračun je između 40.000 i 60.000 evra. Najbolje je da pacijent koji želi da se leči u inostranstvu uzme ponudu za lečenje iz tri bolnice. Za prikupljanje pomoći u svrhu lečenja pacijenti bi trebalo da imaju predračun na memorandumu kao i zakazan termin prijema koji izdaje klinika za koju su se odlučili. Mediji i fondacije u Srbiji, ali i u drugim balkanskim zemljama, prihvataju neproverene iznose sume, koje im kažu pacijenti ili njihova najbliža rodbina - kaže u ekskluzivnom intervjuu za "Vesti", bez dileme jedan od najvećih svetskih stručnjaka transplantacije matičnih ćelija, prof. dr Nadežda Basara, direktor interne medicine u jednoj od najpoznatijih nemačkih klinika, bolnici "Malteser St. Franziskus" u Flenzburgu.
Sa prof. dr Basarom je razgovarao naš novinar Đorđe Barović, a koje se sve bolesti i na koji način leče matičnim ćelijama, ali i kako se zaštititi od mogućih prevara, možete pročitati u vikend izdanju "Vesti".