Iznenađenje? Srbi piju više čak i od Rusa
Čovek koji konzumira alkohol će uvek imati odlično opravdanje - pije jer je srećan, pije jer je nesrećan, pije kako bi proslavio dobijanje posla, ili pije zato što je izgubio posao...
Građani Srbije su "rekorderi na Balkanu" kada je reč o konzumiranju alkohola, pokazalo je istraživanje Svetske zdravstvene organizacije. Sa popijenih 12,5 litara alkohola godišnje po osobi, Srbi su "prešišali" Hrvate, Albance, građane BiH i Makedonije.
Prema ovom istraživanju, Srbija je rame uz rame sa Rusima, a prema analizama koja dolaze iz same Rusije, Srbi su prestigli čak i njih. Naime, u dokumentima Ministarstva zdravstva RF navodi se da stanovništvo Rusije konzumira manje alkoholnih napitaka nego prethodnih godina. Potrošnja alkohola u 2016. godini iznosila je 10,3 litra po glavi stanovnika.
Prema rečima psihologa Aleksandre Janković, problem u vezi sa alkoholom u Srbiji je u tome što zapravo postoji prilično licemeran stav društva koje podržava konzumiranje alkohola u svakoj prilici.
- Kod nas je potpuno uobičajeno da nijedno slavlje, svadba, veselje, pa ni tužan događaj poput sahrane, ne prođu bez alkohola. Ta čašica "žestine" je nešto što se smatra delom svakog rituala, pa sa jedne strane postoji otvorena podrška društva prema konzumiranju alkohola. Međutim, kada ta konzumacija preraste u bolest alkoholizma - sledi osuda sredine, a od te osobe svi okreću glavu. Dakle, imamo licemerje društva i neprepoznavanje činjenice da je alkohol ubica broj tri, iza kardiovaskularnih i malignih oboljenja - napominje Jankovićeva.
Prema njenim rečima, društveno odgovorno ponašanje bi podrazumevalo mnogo ozbiljniji tretman samog društva i opsežniju edukaciju građana na temu koliko zapravo alkohol može da bude štetan. Mnogi i ne znaju da alkohol za šest minuta "udara u glavu" i ima anksiolitično dejstvo, pa kod nekih ljudi koji su napeti i uznemireni, a ne žele da posežu za lekovima za smirenje, postoji uverenje da je bolje uzeti čašicu, dve ili tri i tako se opustiti.
A kako je kod Rusa?
Da li je pijanstvo zaista odlika Rusa? Vladimir Medinski, profesor prestižnog Moskovskog državnog fakulteta za međunarodne odnose i sadašnji ministar kulture RF, objašnjava da je reč o stereotipu koji je, kao i svi drugi, lažan.
U svojoj knjizi "Mit o Rusiji. O ruskom pijanstvu, lenjosti i okrutnosti", on navodi da je "istorijski gledano nekako ispalo da za razliku od mnogih naroda koji pokušavaju da sebe predstave što bolje u očima drugih, stanovnici Rusije kao da sami kultivišu negativnu predstavu o sebi".
Sličnog stava je Mihail Smirnov, glavni urednik portala "Alkohol.ru", koji za "Sputnjik" kaže da Rusija nikada nije bila država u kojoj se neumereno pilo i ranije je zauzimala otprilike 20. mesto na neslavnoj listi.