Čuvaju običaje i tradiciju
Tradicionalnim majskim okupljanjem u Delimeđu i Krajukića Bunarima, na Pešteru je otvorena ovogodišnja sezona čuvenih vašara koji, osim hiljada gorštaka iz "srpskog Sibira" i gostiju iz cele Srbije, Crne Gore, Makedonije i Bosne, okupljaju i puno Pešteraca rasutih po belom svetu.
Zbog prelepih i zlatom okićenih devojaka, pešterskog kola, narodne nošnje, čuvene "košije" i prijatelja u rodnom kraju, na vašare dolaze i Pešterci iz cele Evrope, Amerike, Kanade i daleke Australije.
Neveste sa zlatnicima
- Punih 40 godina živim u Istanbulu, daleko na Bosforu, gde imam svega što poželim, čeznem za rodnim krajem, često sanjam moj Pešter, vašare, kolo, lepe devojke i tradicionalne trke konja kojima sam se kao dečak divio i maštao da i ja jednoga dana učestvujem na nekoj od "košija" i pobedim. Nažalost, želja mi se nije ostvarila, jer me život odveo daleko od rodnog kraja - priča Ramiz Škrijelj Gener, poreklom iz sela Boroštica, koji je na vašar u Delimeđu došao avionom iz Turske.
- Gledam u kolu mlade devojke i neveste okićene zlatnicima i radujem se što čuvaju našu - peštersku tradiciju. Nekada se po zlatu merilo ko je kakav domaćin i ko će se za koga udati... Stigla su, vidim, i ovde nova vremena i evropski običaji, devojke i mladići oblače se kao u Beču, Minhenu ili Stokholmu, dobro je da se bar na vašarima očuvao deo naše prošlosti i naših običaja. Kada se pun utisaka vratim u Tursku, imaću o čemu da pričam sve do idućeg proleća - dodaje Ramiz.
Rasuti po svetu
- Manje je ljudi nego ranijih godina, ali ih je još uvek puno... Srce mi zaigra kada iz Nemačke krenem na Pešter, među svoje rođake i prijatelje, gledam uvek da to bude u vreme vašara u Delimeđu gde se obično skupi najviše sveta... Slatko se ovde nadišem vazduha i nagledam lepote, kako prirode, tako i mog naroda. Kad se vratim obično "odbolujem" po nekoliko dana, jer, ma gde da sam, Pešter u srcu nosim i njemu ću se, nadam se, kad-tad vratiti - ističe Faik Škrijelj, koji decenijama živi u inostranstvu.
- Prvi ovogodišnji vašari u Karajukića Bunarima i Delimeđu prilika su da se, posle duge i hladne zime, sretnemo i popričamo sa komšijama, rođacima i prijateljima, ali i da se vidimo sa našima koji rade u Nemačkoj, Austriji, Belgiji, Luksemburgu, Švedskoj, Francuskoj... Više od 30.000 Pešteraca rasuto je širom sveta, oni nam šalju novac da ovde lakše prebrodimo sve nedaće - priča Meho Sijarić iz Glogovika, dok sa prijateljem Reljetom Škrijeljom i gostima iz Turske i Nemačke na vašaru ispija kafu.
Erhan umesto oca
U Delimeđu, na čuvenom Koštanpolju, posle 100 godina (vašar se održavao i tokom ratova) prvi put nije bilo trke konja, takozvane košije, a u Karajukića Bunarima učestvovala su samo tri grla od kojih su dva dovezena iz centralne Srbije. Nema ni bacanja kamena s ramena, niti rvanja i drugih sportskih disciplina. Bojim se da se gasi jedna vekovna tradicija, odlaze stariji, a mladi imaju druga interesovanja - žali se Sijarić.
Nema Sada, Adem ostario...
Legende pešterske košije svakako su pokojni Sado Etemović iz Potreba kod Delimeđa i Adem Smajović iz Draževića kod Sjenice. Obojica su imala svoje ergele i obično bi na trke dovodili po nekoliko grla. Pre dve godine Sado je iznenada preminuo, a Adem je ostario i više ne može nikuda iz kuće.
- Živim u Švedskoj gde sam rođen, otac mi je sa Peštera, iz Ugla, nije mogao da dođe u Delimeđe, ali sam zato ja ovde da mu prenesem utiske. Sve je divno, uživam, ali je naroda manje, i to me brine - priča 22-godišnji Erhan Bibić i naglašava da će i otac tokom leta doći na neki od vašara.
U kolo po mladu
Pešterski vašari odlična su prilika da se mladi upoznaju, pa čak i da na licu mesta sklope brak. Mnogi upravo zbog ženidbe dolaze iz inostranstva, kad na vašaru "tipuju" pravu i upoznaju njene roditelje obično brzo padne i dogovor o braku. Dešavalo se da mnogo devojaka direktno iz pešterskog kola, zajedno sa svojim izabranikom, odmah otputuje negde u Evropu.
Sada rade mobilni telefoni i internet, mladi se čuju i dogovore viđenje u Delimeđu, Rasnu, Karajukića Bunarima, Brezi. Pešterci u svetu obično vole da se ožene devojkom iz rodnog kraja, a mlade Pešterke da što pre odu u svet - kaže 20-godišnja Munira Bulić iz okoline Sjenice.