Oživeo grad kralja Uroša
U dolini Ibra, izmeću Raške i Kraljeva, na nadmorskoj visini od 150 metara i na teško pristupačnom grebenu, vidljiv sa svih strana, očuvao se, do današnjih dana, stari grad Maglič, u narodu poznat i kao Jerinin grad (iako ga Prokleta Jerina nije gradila) koji se smatra jednim od najlepših dela srednjovekovne vojne arhitekture.
Danilova monaška škola
Podignut je u 13. veku, nakon velikog pustošenja Tatara, dograđen u prvoj polovini 14. veka, u kompleksu je postojala i velika crkva Svetog Đorđa. Poznati biograf srpskih srednjovekovnih vladara Danilo - drugi ovde je imao monašku školu, uz nju i veliku kamenu palatu.
Izgradnju Magliča, sa koga se kao na dlanu vidi i kontroliše ceo kanjon Ibra, započeo je kralj Uroš prvi Nemanjić kako bi strateškim utvrđenjem od neke nove najezde tuđina zaštitio Žiču, Studenicu, Sopoćane...
Kako se težište nemanjićke države pomeralo ka jugu, tako je i Jerinin grad u dolini Ibra, kao utvrđenje usred države i daleko od granica, gubio strateški položaj i značaj.
Turska kasarna
U vreme turske vladavine, Maglič je jedno vreme bio kasarna, a potom i važan administrativni centar u blizini čuvenog carskog puta Carigrad - Dubrovnik. Niko ga nije osvajao sve do odlaska Turaka, pa je, iako u ruševinama, ostao relativno dobro očuvan sve do današnjih dana. Najznačajnije građevine Magliča su: palata za prijeme i sabore, dugačka 17 i široka 7,4 metara, i crkva Svetog Đorđa iz koje se stepeništem ulazi u još očuvani podrum.
Lampioni u bedemima
- Sve sada izgled divno, posebno sam fasciniran novim pešačkim stazama, dužine 180 metara, koje su Jerinin grad učinile dostupnim i starijim osobama i turistima. U bedemima su ugrađeni novi diskretni lampioni, a postavljena su četiri nova odmarališta - kaže Kraljevčanin Dragan Milenković, koji često dolazi sa Magliča da uživa u lepotama i mirisima "doline jorgovana".
Kao spomenik kulture Maglič je pod zaštitom države i o njemu brine Republički zavod za zaštitu spomenika kulture u Kraljevu, važan je i turistički potencijal cele regije. Ozbiljnija obnova kompleksa (restauracija i konzervacija) izvršena je polovinom 80-ih godina, ipak, sve do pre šest-sedam godina, Maglič je bio zapušten i do utvrđenja su dolazili samo najuporniji, leti čamcem ili lošim mostićem preko Ibra, a potom kozjim stazama, liticom kojom su vrebale razne opasnosti.
Vraćen deo starog sjaja
Zahvaljujući tradicionalnoj manifestaciji Dani jorgovana, turističkim poslenicima iz Kraljeva, Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, Društvu srpsko-francuskog prijateljstva "Jelena Anžujska" i još mnogima, Magliču je vraćen deo starog sjaja: oko zidina i u samom "gradu" postavljeno je osvetljenje, pa su ovaj komad srpske prošlosti tokom noći mogu da vide i brojni turisti koji prolaze Ibarskom magistralom, sanirana je unutrašnjost bedema, uređene su pešačke staze, postavljene su i drvene ograde koje štite retke posetioce kompleksa i srednjovekovnom gradu vraćaju originalni izgled.
Ime po magli
Poreklo imena Maglič ni do danas nije utvrđeno. Veruje se da je nekadašnje vojno i administrativno utvrđenje ime dobilo po gustoj magli koja više puta godišnje, a posebno u vreme kišnih dana, potpuno prekrije dolinu Ibra.
- U čast Jelene Anžujske, Francuskinje na dvoru Nemanjića, već 23 godine u dolini Ibra održava se tradicionalna manifestacija Dani jorgovana, ponosni smo i na čuvani Veseli spust, odnosno na masovno splavarenje Ibrom, sada kada je turistima potpuno dostupan i stari grad Maglič, koji je veliki turistički potencijal, očekujemo mnogo više posetilaca iz zemlje i inostranstva - naglašava Dragan Rajčić iz Turističke organizacije Kraljeva.
Most čeka obnovu
Viseći most na Ibru koji Ibarsku magistralu povezuje sa Magličem još nije rekonstruisan, pa na njemu, iako je bezbedan za prolaz, za svaki slučaj, stoji upozorenje inspekcije "da nije za upotrebu".
Kako ističe Dragan Rajčić iz Turističke organizacije Kraljeva, i to će brzo biti rešeno, jer je rekonstrukcija mosta u ovogodišnjem planu Gradske uprave Kraljeva.