Kako prepoznati sveža i kvalitetna jaja?
Zbog straha od holesterola i salmonele, neki su ljudi počeli da izbegavaju jaja u ishrani. Međutim, jaja su veoma korisna u ishrani svih članova porodice, pod uslovom da se s njima postupa propisno i da se kombinuju s drugim namirnicama.
Obojenije žumance kvalitetnije od bledog
Jaja su dobra alternativa mesu ili ribama. Oni su izvrstan izvor belančevina (jedan od najjeftinijih koji stoje na raspolaganju) i bogati su vitaminima A, D, E i B grupe. Jaja su, takođe, bogata mineralima, uključujući gvožđe.
Da li i koliko jaja povećavaju holesterol u krvi najbolje znaju lekari, ali istraživanja pokazuju da zdrave osobe mogu dnevno da pojedu po jedno jaje a da im se holesterol neće povećati.
Evo nekih preporuka o ispravnom postupanju s jajima. Kupujte jaja od poznatog proizvođača. Nakon kupovine, jaja stavite u frižider odvojena od druge hrane. Operite ruke pre i posle rukovanja s jajima. Ljuske od jaja redovno iznosite u kontejner ili ih u seoskim sredinama vratite kokama u obrok.
Da li boja ljuske utiče na kvalitet jaja? Ne. Ali boja žumanca - da. Obojenije žumance je kvalitetnije od bledog. Boju žumanca određuje hrana koju kokoš jede. Što je više žutih i narandžastih pigmenata u zrnevlju kojim se kokoši hrane - jaja će biti žuća. Druge boje u jajetu variraju zavisno od njegove starosti i ostalim faktorima. Belanca su indikator koliko je jaje sveže. Rozi ili šarena belanca pokazuju da je jaje pokvareno.
Da li će boja ljuske jaja biti bela ili braon zavisi od genetskih rasnih karakteristika. Obično i boja perja kokoši određuje boju jajeta. Bele koke nose bela, a braon - braon jaja. Nema razlike u kvalitetu.
Jaja se klasifikuju na sledeći način:
klasa (SU) - teže 70 grama, i više od toga
klasa (S) - teže manje od 70 g, do 65 g
klasa (A) - teže manje od 65 g, do 60 g
klasa (B) - teže manje od 60 g, do 55 g
klasa (C) - teže manje od 55 g, do 50 g
klasa (D) - teže manje od 50 g, do 45 g
klasa (E) - teže manje od 45 g