Obnova pomeljare vojvode Koste
Trebalo je da prođe gotovo ceo vek da se meštani sela Grgure kod Blaca dogovore i obnove vodenicu u kojoj je se ubio čuveni vojvoda Kosta Vojinović Kosovac, vođa Topličkog ustanka za vreme Prvog svetskog rata.
Za razliku od nekih četovođa koji su se predavali Bugarima i Austrijancima i koji su se čak i priključili okupatorskoj vojsci, Kosta Vojinović je ostao veran ciljevima ustanka do kraja. On se sa nekoliko saboraca našao u vodenici iz koje se junački borio. Jake bugarske snage su ih opkolile.
Nakon višečasovne borbe poginuli su mu svi borci. Kosta nije želeo da padne u ruke Bugarima pa je 23. decembra 1917. godine poslednjim metkom oduzeo sebi život čime je stavljena tačka na Toplički ustanak, ali je vojvoda Kosta za sva vremena po herojstvu ostao upisan u srpsku istoriju.
Čast i ponos
Vojinović je nesumnjivo veliki heroj kojim se narod Toplice i Kosanice ponosi - kaže Rade Lazarević. Lazarević je jedan od brojnih meštana koji radove na renoviranju vodenice Koste Vojinovića doživljavaju kao veliku čast.
Pored vodenice nalazi se i njegov grob jer je, po sopstvenoj želji na parčetu papira napisao nekoliko trenutaka pre nego što je sebi oduzeo život, da želi da bude sahranjen baš na tom mestu i želju su mu ispunili i bugarski oficiri i narod Grgure, a narod o svakom verskom prazniku pali sveće svom heroju.
Kosta Vojinović je rođen u Smederevu, u činovničkoj porodici Jovana Vojinovića koji je bio iz okoline Vučitrna zbog čega je i Kosta kasnije dobio nadimak Kosovac.
- Kosta Vojinović nije bio školovani oficir, ali je nakon izbijanja Prvog svetskog rata kao dobrovoljac pristupio odredu vojvode Vuka sa kojim je stekao veliko iskustvo, a zbog iskazane hrabrosti ubrzo je dobio i čin rezervnog potporučnika. U toku povlačenja srpske vojske teško je ranjen i lečio se u bolnici u Kuršumliji, a nakon izlečenja, u strahu da ne bude uhapšen, odmetnuo se na Kopaonik gde su već postojali odredi ustanika. U vreme okupacije od strane bugarske vojske narod Toplice je preživljavao neviđenu torturu zbog čega se narod ovog kraja spontano organizovao i podigao ustanak na čijem čelu su se nalazili Kosta Vojinović Kosovac i Kosta Pećanac koji je iz Soluna stigao u Toplicu i Kosanicu i čija je uloga u Topličkom ustanku, po mnogim istoričarima, veoma diskutabilna do današnjih dana - veli Rade Lazarević.
Časovi istorije
- Vodenicu je trebalo obnoviti odavno, ali je sada, uoči obeležavanja 100 godina Topličkog ustanka, pravi trenutak. Pomeljara u kojoj je završio svoj život heroj Topličkog ustanka i crkva koja se nalazi nedaleko od nje u čijoj je porti po sopstvenoj želji sahranjen vojvoda Kosta Vojinović, biće jedna celina gde će, nadamo se, biti održana centralna državna proslava jubileja i mesto održavanja javnih časova iz istorije - veli Lazarević.