Učili o ćirilici i slavi
Kreativno udruženje Nego u saradnji sa Upravom za saradnju sa dijasporom MSP Srbije, a uz podršku opštine Negotin i ove godine je za najmlađe dijasporce istočne Srbije organizovala besplatnu letnju radionicu na kojoj su se mladi iz Nemačke, Austrije, Švajcarske i Italije družili sa svojim vršnjacima iz Negotina, ali i saznali mnogo toga o svojoj tradiciji, istoriji i veri.
- Tema ovogodišnje radionice bila je "Tradicija" u okviru koje su mladi boravili u Rogljeskim pivnicama gde su učili o značaju slave koju je Unesko zaštitio kao srpsko tradicionalno nasleđe - kaže Danijela Marković, predsednik Udruženja i jedan od inicijatora ovog lepog druženja mladih dijaspore i matice.
Da podsetimo naše iz Frankfurta, Danijela Marković bila je jedan od osnivača hora "Vasilije Ostroški" i njegov prvi dirigent.
Mališani su tokom trodnevne radionice obišli i crkvu u Rogljevu, kao i privatni muzej porodice Radosavljević, a Danijela Marković kaže da je cilj da mladi na ovaj način saznaju što više o svom kulturnom, istorijskom i verskom nasleđu.
- Želimo da saznaju zbog čega je važno da čuvaju ćirilicu kao svoje nacionalno pismo, svoju slavu i svoj nacionalni identitet, pa bar kroz ispisivanje svoga imena, svoju himnu, slavu i etno-muziku svoga kraja. Srećni smo što smo uspeli da im pomognemo da saznaju važnost stvaranja i negovanja ljubavi prema svom tradicionalnom nasleđu i svojim korenima - objašnjava Marković.
Ovo je druga godina kako mladi dijaspore iz Istočne Srbije imaju priliku da se druže sa svojim vršnjacima, ali i da nauče nešto novo iz običaja i kulture svog naroda.
Aprila ove godine, organizovana je radionica "Pisanka" u okviru koje su učili ćirilicu, a namera je da već sledeće godine okupi mnogo više mladih dijaspore rodom iz istočne Srbije.
- Radionica je prevashodno namenjena našoj deci u dijaspori, starosti do 20 godina koja do sada nisu imala prilike da se bolje upoznaju sa istorijskim, kulturnim i verskim nasleđem Srba u Istočnoj Srbiji. Istovremeno, u radionicu uključujemo i decu s ovih prostora kako bi se na što lepši način družili, ali i saznavali jedni o drugima, ali i kulturi i običajima drugih zemalja - veli Danijela.
Na kraju - slavski ručak
Mališani su tokom tri dana učili o simboličnim značenjima slavskog kolača, žita, sveće i ikone, ali se i upoznali sa najlepšim srpskim slavskim ikonama i manastirima, učili molitvu "Oče naš" i himnu Svetom Savi. Na kraju su svi zajedno, za roditelje i goste, pripremili tradicionalni slavski ručak.
Za neke mališane poseban doživljaj je bio pravljenje kolača, ali i čišćenje pečenih paprika ili priprema nekih tradicionalnih jela Istočne Srbije.