Inspektori žmure pred šikanirenjem
Južnokorejska kompanija Jura već šest godina posluje u Srbiji, a za to vreme urađeno je na desetine inspekcija u fabrikama u Nišu, Rači i Leskovcu. Vapaji radnika koji su se žalili inspekciji na ponižavajuće uslove rada, mobing ili zlostavljanje nikada nisu uvaženi. Problem je kako tvrde nadležni, što se radnici (osim jednog slučaja) žale tek nakon raskida radnog odnosa, tada inspekcija Ministarstva rada nije nadležna za njih, jer nisu zaposleni.
To je izazvalo gnev u javnosti jer je poznato da strane kompanije dobijaju pozamašne subvencije, a kad krenu da posluju onda radnici trpe. Strah je pregolem pa se ne žale dok su zaposleni, nego to čine naknadno kad efekta više nema. Međutim, čak i onda kada se više radnika žali na zabranu sindikalnog organizovanja, rezultata nema.
Gnevni građani
U Srbiji je na delu najcrnje iskorišćavanje radnika, a državu boli briga za to. Kako da kazne nekoga od koga su tražili mito, da inspekciji "pokloni" vozila? Do god se sindikat bude svodio na nabavku polutki i zimnice i roštiljanje za 1. maj o zaštiti radnika ne može da se govori - samo je jedan od komentara gnevnih građana.
Prema navodima Ministarstva rada, prva inspekcija u fabrici Jura u Rači bila je 27. jula 2010. i to na zahtev Samostalnog sindikata, gde se jedna od zamerki odnosila i na zabranu organizovanja sindikata.
- Istinitost navoda da je zabranjeno sindikalno organizovanje nije mogla da se utvrdi, jer je poslodavac kategorično negirao takve navode - ističe se u odgovoru Ministarstva.
Tokom nekoliko nadzora inspekcije u fabrici u Leskovcu uglavnom nisu utvrđene veće nepravilnosti, ističe se u izveštaju, a jedina konkretna zamerka odnosila se na to da poslodavac mora da obezbedi uslove za rad na mestu koje se ocenjuje kao visokorizično.
Poslednja inspekcija od pre tri meseca je takođe utvrdila da nije bilo povrede prava radnika. Naime, u zapisniku inspekcije od 2. maja navodi se i spisak 12 zaposlenih sa kojima je inspektor rada tog dana razgovarao, a koji su potrvdili da nisu doživeli neki vid zlostavljanja na radu ili seksualno uznemiravanje. Ogorčeni predstavnici javnosti kažu da se radnici plaše da javno pričaju o teškim uslovima i da se radnicima u Srbiji crno piše.
Pročitajte još:
* U "Juri" tuku radnike, seksualno napadaju i teraju da nose pelene!
* "Ako je bilo silovanja i pelena, neko da odgovara"