Bitka za Miljakovački izvor: Čiji interes je jači?
Nakon što su žiteljima Rakovice, privatizacijom i gašenjem industrijskih giganata, uništili osnovni izvor prihoda, ova Opština polako gubi i osnovni izvor života – jedini dragulj ispravne, pijaće vode na svojoj teritoriji i jedan od tri na području grada Beograda. Iz tog razloga su se građani u petak okupili na Miljakovačkom izvoru, spomen česmi narodnog heroja Velizara Stankovića Korčagina, kako bi iskazali svoje nezadovoljstvo odlukom gradske Skupšine da na izvorištu vode sagradi stambeno-poslovni prostor od 14.000 metara kvadratnih.
Cela priča svodi se na sukob interesa tri strane trougla koji čine vlasnici zemljišta, vlast i građani. Naime, od ukupne količine vode koja izvire, dve trećine čini voda koja protiče ispod privatnog poseda, dok jedna trećina dolazi sa suprotne strane. Prethodni pokušaj izgradnje bio je 2013. godine, od čega se odustalo zahvaljujući upornosti građana, ali je od tada došlo do slabljenja kapaciteta vode upravo za tih 60 posto, kao i do njenog privremenog zagađenja i zabrane za pijaću upotrebu.
Pročitajte još:
* Vučić: Iza rušenja u Savamali stoji gradska vlast!
* "Ako niste obavešteni: Beograd ima gradonačelnika"
* Vučić menja iskaze o rušenju u Savamali: U raskoraku sa istinom
Tadašnja opozicija, na čelu sa strankom DSS, uspela je da sa dnevnog reda Skupštine grada izbaci Predlog plana detaljne regulacije na teritoriji mesne zajednice Miljakovački izvori, uz obrazloženje da je ovaj izvor retkost i da se ovo pitanje ne sme nikad više naći na dnevnom redu. Međutim, gradska vlast je godinu dana kasnije odlučila da je privatni interes ipak važniji od javnog, pa je gradonačelnik potpisao Plan detaljne regulacije kojim se odobrava izgradnja i to baš na dan kada se svečano obeležavao Svetski dan voda, 22. marta 2014. godine.
"Ubiće nas nebriga"
Pred izbore 2016. godine, jedno od obećanja naprednjaka bila je i obnova Miljakovačkog izvora i nakon što je na čelo Opštine došao Vladan Kocić, inače diplomirani inženjer geologije na smeru za hidrogeologiju, očekivalo se da će ovaj problem zauvek biti rešen. Do toga nije došlo, jer se obećanja ovde po običaju ne ispunjavaju, a predsednik je čak jednom prilikom i izbacio građane koji su došli da se informišu, dok je tokom gostovanja na televiziji borbu građana za Miljakovački izvor nazvao "prljavom kampanjom".
Jedini način da se preseče ovaj Gordijev čvor jeste da se sve tri strane sastanu i pronađu rešenje kojim bi svi bili zadovoljni. Predlog bi mogao da bude da Grad otkupi parcelu od vlasnika po tržišnoj vrednosti, a da investitorima obezbedi drugu lokaciju. Bitno je pokazati dobru volju da se ovo prirodno dobro sačuva, jer ne treba da zaboravimo da je za vreme bombardovanja građanima bio jedini izvor pijaće vode, na šta je podsetio i jedan od govornika protesta:
- Ako nas ne ubije neprijatelj, ubiće nas nebriga, lenjost i na kraju žeđ!