Užasni bilans: Više žena ubiju muževi, nego saobraćajke!
Više žena ubiju muževi nego što ih pogine u saobraćajnim nesrećama, a samo za 24 sata početkom marta ove godine u porodičnom nasilju ubijene su dve žene, rekla je u ponedeljak poverenica za ravnopravnost polova Brankica Janković.
Janković je na tribini "Nasilje u porodici", koju je oragnizovao nedeljnik "Vreme", istakla da je nasilje u porodici problem svih nas, da je to najgori oblik kršenja ljudskih prava i nikako ga ne treba tolerisati.
Ona je podsetila da u Srbiji ne postoji jedinstevni način obrade i praćenja porodičnog nasilja, ali da se bez obzira na to može zaključiti da je nasilje u porodici izuzetno rasprostranjeno.
Pročitajte još:
* Kragujevac: Nasrnuo nožem na ženu, pomogli joj prolaznici
Kako kaže, ne postoji sistemska sveobuhvatna akcija kako zastiti žene od trenutka prijavljivanja nasilja. - Treba utvrditi individualnu odgovornost ako ima propusta u sistemu, koji socijalni radnik, koji policajac ili sudija je napravio propust - rekla je ona i dodala da danas ne postoji ni adekvatna sankcija za nasilnike.
Pomenute mere, kako kaže, treba da sprovedu nadležni državni organi. Ona je podsetila da su i u državama koje su uspele da primene mere zaštite žena u porodici željeni efekti izostali jer se mora menjati svest pojedinca, ali i društva uopšte.
Učesnici skupa su podsetili da su tokom 2015. godine u porodičnom nasilju ubijene 34 žene dok je od početka ove godine ubijeno 11 žena.
Advokat Autonomnog ženskog centra Vanja Macanović istakla je da je problem u Srbiji što se na zaštitu žena koje prijave nasilje čeka "jer ta zaštita ne postoji sada i odmah".
Ona je upitala šta država nudi ženama koje prijave nasilje i podsetila da žena koja prijavi nasilje obično ostaje u istom stanu sa nasilnikom ili odlazi u Sigurnu kuću, te da istraga traje predugo, od 3-6 meseci. - Pokrenuli smo inicijativu, izmene zakona da se nasilnik iseljava na 14 dana iz kuće, ali ovaj naš predlog nije prihvaćen sa obrazloženjem da nije ustavan - rekla je Macanović i dodala da je 10 država EU uvelo to rešenje.