U inostrane klinike samo o svom trošku
Kako srpski fond zdravstva u poslednjih pet godina na pozitivnu listu lekova nije uvrstio nijedan novi za melanom, mnogi bolesnici odlučuju se da spas potraže u inostranstvu, u klinikama koje koriste nove preparate ili ih testiraju.
Stefan Kostić iz Udruženja pacijenata obolelih od melanoma kaže da Fond ne plaća nadoknadu za bolovanje pozivajući se na zakon koji ne dozvoljava pacijentu da za vreme bolovanja napušta mesto prebivališta bez dozvole Fonda.
Sa tim problemom sreo se Kostićev otac i drugi oboleli od melanoma.
Produžen život
Moj otac se lečio u Briselu putem kliničkih proba. Nažalost, nedavno je preminuo, ali je zahvaljujući pomoći naših prijatelja i sjajnom doktoru kod koga se lečio, dobio još godinu dana kvalitetnog života - tvrdi Stefan Kostić.
- U opticaju je veliki broj lekova za melanom koji mogu da pomognu čak i kada bolest metastazira. Nažalost, osim u dva slučaja, oni nisu dostupni u Srbiji. Cene tih lekova su visoke, mesečna terapija košta između 5.000 i 10.000 evra - navodi za "Vesti" Stefan Kostić.
U Srbiji se, inače, godišnje registruje oko 550 novoobolelih osoba od raka kože.
Mnoge bolnice, pretežno u Nemačkoj, Belgiji, ali i u Grčkoj i Italiji organizuju klinička ispitivanja novih lekova, uz različite programe besplatnog tretmana.
- Pacijenti iz Srbije, dakle, mogu novi lek da dobiju potpuno besplatno, o čemu smo obavestili Republički fond zdravstva. Rečeno nam je da je u pripremi izmena zakona koji će omogućiti da pacijent koji se leči u inostranstvu ostane na bolovanju, ali mu opet neće biti isplaćivana nadoknada zarade. To ne menja ništa za naše pacijente, može se čak reći i da je malo licemerno jer ljudi često moraju da pozajmljuju novac ili prodaju svoju imovinu za avionsku kartu i pregled u inostranstvu - zaključuje Kostić.