Kakav praznik, ima da se radi
Sva zaštita investitorima, a radnici, ako baš moraju, neka protestuju u tišini! Ovo je siže poruke Aleksandra Vučića koji se osvrnuo na protest zaposlenih u Juri, južnokorejskoj kompaniji koju srpski radnici već godinama optužuju za torturu, drastično kršenje radničkih prava i zabranu sindikalnog organizovanja...
- Dajte da zaštitimo investitore koji dolaze, da ih ne teramo samo zato što nam je to tema i što želimo nekome da se dodvoravamo - rekao je bivši i budući srpski premijer povodom 15-minutnog štrajka na koji su se radnici Jure odvažili nezadovoljni što moraju da rade na državni praznik i drugi dan Uskrsa, te da bi skrenuli pažnju javnosti i državi na svoj gotovo kmetovski položaj u odnosu na korejskog poslodavca.
Spisak stvari na koje se žale radnici je poduži i nije nov, jer već od prvih meseci dolaska Jure u Srbiju, u vreme ministrovanja Mlađana Dinkića, mediji su beležili drakonsko kršenje prava radnika.
Inspektore ućutkali autima
Nemanja Vasiljević, bivši radnik Jure koji je dobio otkaz kada je pokušao da osnuje sindikalnu podružnicu, kaže za list "Danas" da je inspekcija u fabriku dolazila, ali da nikad ništa nije urađeno, jer je jedno vreme načelnik niškog inspektorata Radomir Nikolić bio i savetnik generalnog direktora Jure. Vasiljević dodaje i da je opšte poznato da je inspekcija rada dobila četiri automobila od Jure.
Tako, na primer, radnici mogu u toalet samo uz dozvolu i tada se evidentiraju, a ako imaju slabu bešiku, savetuje im se da nose pelene. Trudnicama i porodiljama dele se otkazi, kao i onima koji su na bolovanju duže od sedam dana. Na katolički Uskrs se dobijaju dva slobodna dana, ali se posle odbijaju od godišnjeg, dok je drugi dan pravoslavnog Uskrsa radni.
Radnike teraju da stoje uz trake čak i kada one ne rade, a dopisnica "Vesti" iz Leskovca, gde Jura ima jednu od četiri fabrike u Srbiji, navodi da je postalo normalno to što radnike sve češće iznose sa radnog mesta u kolima hitne pomoći. Iako su sindikati reagovali, obraćajući se ne samo inspekciji rada, već i bivšem ministru za rad Rasimu Ljajiću, kao i sadašnjem Aleksandru Vulinu, pa čak i protestnom notom južnokorejskom ambasadoru, adekvatna reakcija je izostala. Radnici neretko kažu da su im domaći menadžeri gori od Korejaca, a u tu sliku se uklopio i premijer, navodeći sebe kao merilo stvari jer će on raditi i na Uskrs!
Šamaranje bez posledica
I dok premijer žali što bi ovakvi napisi mogli da udalje Samsung od investiranja, upravo je ova velika, takođe južnokorejska kompanija došla u centar pažnje kada je direktor predstavništva u Beogradu nasrnuo na radnicu koja mu se suprotstavila. Posle šamaranja i šutiranja, reagovali su hitna pomoć i policija. Incident iz oktobra 2014. ni do danas nije dobio sudski epilog.
- Porazno je da premijer podržava strane investitore koji na najgrublji način krše Ustav i radno zakonodavstvo Republike Srbije, a ne svog građanina i radnika. Porazno je da država Juri daje 10.000 evra po radnom mestu, samo u prošloj godini 950.000 evra. To nisu ni Vulinovi ni Vučićevi novci, već građana ove države koji ih sigurno ne daju da bi ih neko u 21. veku maltretirao na radnom mestu - komentariše za "Vesti" Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata.
Na drugoj strani, u Inspektoratu za rad tvrde da do sada nisu imali pritužbe radnika iz leskovačke Jure za zlostavljanje na poslu. Ministar Vulin "podseća" da prijave moraju da podnose zaposleni, a ne bivši radnici. Ta poruka je posebno cinična, jer su ljudi u velikom strahu zbog egzistencije.
Zbog 15 minuta štrajka u Leskovcu, šef smene je razrešen, a nekoliko radnika je novčano kažnjeno. Ranka Savić dodaje da su sindikati na kraju odustali od pokušaja organizovanja u Juri, jer "više niko od radnika i nema hrabrosti za to, a ako se i osmeli za 15 dana sledi otkaz".