Uče iz udžbenika starih četvrt veka
Srednjoškolci u Srbiji poslovnu informatiku uče iz udžbenika starih 24 godine. Ovaj paradoks nije usamljen jer za čak 900 stručnih predmeta za srednje škole nema upotrebljive literature.
Privatni izdavači nemaju interes da ih štampaju jer je reč o niskotiražnim izdanjima, a država ne obavezuje Zavod za udžbenike da to radi. Udruženje srednjih stručnih škola apelovalo je na Ministarstvo prosvete da reši ovaj problem. Pred Nacionalnim prosvetnim savetom pokrenut je postupak za usvajanje standarda kvaliteta udžbenika za srednje stručne škole bez koga nije moguće pisati udžbenike.
Privatnici protiv
Predlog zakona iz 2013. predviđao je da Zavod za udžbenike štampa udžbenike za nacionalne manjine i malobrojne učenike pojedinih smerova u srednjim stručnim školama, a privatni izdavači uplaćuju četiri posto svojih prihoda u državni fond za takva izdanja. Privatne izdavačke kuće, međutim, nisu to prihvatile.
- Problem srpskih udžbenika je zastarelo gradivo. Imamo veliku grupu niskotiražnih udžbenika, pa su učenici prepušteni izdanjima starijim od 20 godina. Novi standard će to promeniti.
Ograničićemo vek trajanja udžbenika na pet godina nakon kojih će udžbenik morati na reviziju - kažu u Ministarstvu prosvete i dodaju da je rešenje u elektronskim udžbenicima koji mogu biti ažurirani svake godine.
- Mi ćemo obavezati Zavod za udžbenike da štampa potrebne priručnike i udžbenike. Dajemo mogućnost i zajednicama srednjih stručnih škola da oni to pišu - ističu u Ministarstvu.
Milan Vukobrat, predsednik Udruženja srednjih stručnih škola, pita da li elektrotehničar u 2016. godini može da napreduje sa udžbenikom iz 1992. godine?
- Sramota je da 20 godina stojimo u mestu. To što učenika pojedinih smerova ima malo nije razlog da ne mogu da se obrazuju. Predložili smo da Udruženje izdaje udžbenike u elektronskom obliku i da oni budu besplatni. Elektronska knjiga omogućava lakša i jeftinija ažuriranja nego štampana čime bi se trajno rešio ovaj problem - kaže Vukobrat za "Vesti".
On ističe da se nastavnici dovijaju kako znaju i umeju. Sami pišu skripte, beleške i pripremaju lekcije iz literature za fakultete koju prilagođavaju srednjoškolcima.