Parovi bez dece taoci činovnika?
Kako da reaguje hiljade bračnih parova u Srbiji željnih potomstva kada se pojavi jeftiniji i efikasniji lek za vantelesnu oplodnju, a oni do njega ne mogu jer ga još nema u apotekama?
- Svi smo zainteresovani da se jeftiniji lek nađe na tržištu. Pre godinu dana iz preduzeća Inter-Beofarm iz Beograda, zastupnika kompanije LGLS, obećali su nam donaciju leka folitropin-alfa. Kompanija želi da nam ga isporuči, ali Agencija za lekove i medicinska sredstva neće da ga registruju, iako je lek u upotrebi u 15 zemalja gde se bezbedno koristi duže od deset godina. Studije su pokazale da je efikasniji od leka koji je ovde u upotrebi i koji je dva puta skuplji. Sada mesečno za tretman izdvajamo i do 1.000 evra, a za novi lek bilo bi nam dosta 300 evra. Zato ne razumemo odugovlačenje sa njegovom registracijom - navela je u pismu "Vestima" Jelena K, članica Udruženja za vantelesno oplođenje RODA iz Beograda.
Zastupnica kompanije LG Life Sciences iz Koreje, direktorka Inter-Beofarma, Svetlana Mitrović, koja je obećala donaciju ovog leka, kaže da je po zakonu Agencija bila dužna da završi proces registracije za 210 dana.
- U ovom slučaju taj proces traje već pune četiri godine. Tražili su nam studiju koja u EU nije obavezna, već se samo preporučuje. Agencija se vodi činjenicom da neki lek nije registrovan u EU, ali ni Srbija nije još u EU, a ni više od 30 odsto lekova na srpskom tržištu nije registrovano po proceduri koja se primenjuje u EU - kaže za "Vesti" Mitrovićeva.
Ona je više puta tražila da je primi ministar zdravlja ili njegovi zamenici, ali do susreta nije došlo.
- Obraćala sam se i šefu kabineta premijera Vučića, ali ni on nije imao vremena za razgovor. Javna je tajna da Ministarstvo zdravlja poništi skoro 30 odsto rešenja Agencije za lekove. Na stranu sudbina moje firme koja je, nakon 20 godina pred zatvaranjem zbog ovog slučaja, ali zašto se kažnjavaju bračni parovi koji žele da postanu roditelji - pita Svetlana Mitrović.
Na pitanje "Vesti" zašto se odlaže registracija folitropina od Agencije za lekove nismo dobili nikakav odgovor.
Čudan kriterijum recenzenta
Doktor Savić, recenzent Agencije za lekove, dao je uvredljivu, gotovo rasističku primedbu da je studija bezbednosti folitropina koju smo im dostavili, rađena na "kavkaskoj rasi". Zbog ovakvog "kriterijuma" mnogi lekovi bi trebalo da izgube registraciju, jer je većina studija bezbednosti rađena u zemljama Azije i Afrike - uočava Svetlana Mitrović.