Vernici slave Sveta tri Jerarha: Evo šta danas treba da uradite, a šta nikako ne smete
Srpska pravoslavna crkva danas proslavlja praznik Sveta tri Jerarha, koji se praznuje zajednički u slavu svetitelja Vasilija Velikog, Grigorija Bogoslova i Jovana Zlatoustog.
Praznik je nastao u 11. veku za vreme vizantijskog cara Aleksija Komnina, kada je rasprava o tome ko je od ova tri svetitelja najveći pretila ozbiljnoj podeli u narodu i Crkvi.
Spor je bio rešen u korist Crkve tako što su se ova tri svetitelja javila evhaitskom episkopu Jovanu rekavši mu: "Mi smo jedno u Boga, kao što vidiš, i ništa u nama nema protivrečno, niti ima među nama prvog ni drugog". Svetitelji su još posavetovali episkopa Jovana da im on napiše zajedničku službu i odredi jedan zajednički dan praznika.
Sveta tri Jerarha su kod Srba slave bogoslovskih fakulteta i akademija, osim beogradskog, koji slavi Svetog Savu, a u Grčkoj je ovo nacionalni i školski praznik.
Sveti Vasilije Veliki je poznat kao veliki svetovni i duhovni učitelj. Sveti Grigorije Bogoslov je i prozvan ovako, jer je tumačio dogmu, a Sveti Jovan Zlatousti se pamti kao nedostižan propovednik jevanđelja.
Običaji u Srba
U srpskim krajevima ovi sveci se smatraju zaštitnicima ljudi i životinja od mraza, te na današnji dan valja izvesti stoku napolje da se, kako narod kaže, "nahvataju vazduha" i u kuću unesu sreću. Takođe, ovi sveci štite i od hladnih i zlih vetrova.
Po tome kakvi vetrovi duvaju tog dana, prognozira se kakvo će vreme u toku čitave godine biti.
Običaj je da se čobani u zapadnoj Srbiji i Republici Srpskoj okupljaju tog dana i sviraju u duvačke instrumente. Prema narodnom verovanju, muzika, koja podseća na Jovana Zlatoustog u dom unosi radost, sreću i veselje i štiti od bolesti. Ovo verovanje preneseno na moderno vreme predlaže da se iz domova na ovaj dan obavezno mora čuti muzika.
Ovaj praznik je crveno sovo u kalendaru, te se svim vernicima, po narodnom verovanju preporučuje da ne obavljaju teže fizičke poslove.
Danas je, kako običaji iz Istočne Srbije nalažu zabranjeno pranje veša, kao i kućni poslovi koji imaju veze sa vodom.