Dr Ristić: "Srce za Milošev osmeh" je prevara!
Ne bi bilo prvi put da se u Srbiji humanost ljudi izigra. Javnost je ustala na noge zbog humanitarne akcije "Srce za Milošev osmeh" i u samo nekoliko dana sakupljeno je 30.000 evra, od 120.000 koliko je potrebno za navodno neophodnu transplantaciju srca u Beču za Miloša Nikolića. Otvoreni su računi u banci, pokrenuta je SMS akcija, brojne javne ličnosti odazvale su se pozivu da pomognu. Međutim, dr Miljko Ristić, koordinator za transplantaciju srca i razvoj kardiohirurgije Srbije, tvrdi da je ta akcija "teška prevara".
On za "Vesti" objašnjava da Nikoliću transplantacija srca nije potrebna i da je njegovo zdravstveno stanje takvo da može da živi normalno bez većih problema.
- On nikada nije bio na listi za transplantaciju, niti za ugradnju pumpe koja predstavlja prvi korak ka transplantaciji. Komisija od 15 eminentnih lekara je na osnovu svih analiza jednoglasna u odluci da njemu transplantacija srca nije potrebna. Nisu to utvrdili neki dunsteri, nego stručnjaci iz oblasti kardiologije i kardiohirurgije - kaže dr Ristić.
Merenje i rezultati
Procenat snage srca sa kojim funkcioniše zdrav čovek je oko 55 odsto, dok je Milošev oko 35 odsto, sa čim se živi normalno, uz izbegavanje teških fizičkih aktivnosti. Transplantacija se obavlja kada je taj procenat 10 do 15 odsto, podseća dr Ristić.
- Četiri lekara su merila procenat snage Miloševog srca. Tri rezultata su bila 35, 34 i 30 odsto, a profesor Arsen Ristić, inače Leskovčanin kao i Miloš, izmerio je 15 odsto. Neka on brani taj svoj rezultat - kaže Ristić.
On smatra da je posao stručnih organa da utvrde ko je i na osnovu čega pokrenuo ovu humanitarnu akciju.
Okupljeni oko kampanje "Srce za Milošev osmeh" u saopštenju za javnost iznose da su zgroženi teškim optužbama dr Ristića. Priznaju da je akcija pokrenuta pre zvanične potvrde da je Milošu potrebno novo srce, ali svesni da će mu transplantacija biti potrebna pre ili kasnije, njegove kolege sa Instituta za biološka istraživanja "Siniša Stanković" odlučile su da ne čekaju.
Pitanja bez odgovora
Dr Ristić pita zašto neko prikuplja novac za operaciju u inostranstvu kada je Klinički centar Srbije "apsolutno kompetentan za transplantacije srca".
- Mi smo 9. decembra dobili i dijamantsku diplomu za transplantacije srca od Evropske agencije za istraživanje kvaliteta. Mi smo primer kako se to radi u Evropi - kaže dr Ristić. Pokretači akcije za Miloša ističu da ih zanima njegov život, a ne zdravstvena politika. Oni pitaju da li je zakonom zabranjeno lečiti se u inostranstvu i pozivaju se na statistiku koja kaže da "konkretan lekarski tretman u inostranstvu daje veću šansu za preživljavanje od lečenja u Srbiji".
- Kroz komunikaciju sa pacijentima kojima je izvršena ova intervencija, shvatili smo da Miloša na kraju svakako čeka transplantacija, i odlučili smo da sa prikupljanjem novca počnemo odmah - navodi se u saopštenju.