Sudovi na strani lekara?
Iznenadna smrt dečaka Aleksandra Adamovića (4) iz Županjca, koji je nedavno preminuo nakon što mu je u klinici u Tiršovoj u Beogradu stavljen gips zbog povrede lakta, podgrejala je u javnosti stara pitanja o greškama lekara i nesavesnom lečenju pacijenata. Dečakovi roditelji su optužili lekare, formirana je i komisija koja ispituje okolnosti pod kojima je nastupila smrt, a pravi uzrok pokazaće obdukcija.
Prethodnih godina su na sudu završili brojni slučajevi nesavesnog lečenja, a porodice preminulih dodatno su povređene dugim sudskim procesima i simboličnim kaznama, što u javnosti stvara utisak da su lekari zaštićeni.
Predsednica Lekarske komore Srbije Vesna Jovanović ne deli taj utisak.
- U mnogim zemljama lekarske greške nisu krivično sankcionisane, već se rešavaju po principu nadoknade štete. Mali je broj slučajeva gde je nesavesno lečenje s umišljajem - kaže za "Vesti" Jovanovićeva. Ona podseća da je Lekarska komora još 2008. osnovala Sud časti zadužen i za oduzimanje licenci lekarima za koje se dokaže da su na bilo koji način povredili etiku zanimanja.
- Do sada smo imali oko 900 predmeta. Od toga je bilo dvadesetak oduzimanja licence, oročeno ili trajno ako su bili osuđeni za teško krivično delo protiv zdravlja ljudi. Postoje i novčane kazne, javna opomena i drugi vidovi sankcija - objašnjava Jovanovićeva.
Ona kao veliki problem vidi i to što u Srbiji nije zakonski regulisana obaveza postojanja protokola lečenja, što ostavlja prostor za manipulaciju.
- Uspostavljanje protokola će omogućiti jednostavan uvid u proces lečenja iz koga će se videti da li je napravljen propust. Zakon o zdravstvenoj zaštiti mora da se menja - rekla je Jovanovićeva.
Za smrt devojke 15 meseci zatvora?!
Nakon rutinske operacije čukljeva 2006. na privatnoj klinici "Decedra" preminula je Jelica Radović (19), i to od - sepse! Odgovornim lekarima tek nakon devet godina suđenja razrezano je svega 15 meseci zatvora i dve godine oduzimanja licence. Iste godine umrla je Marijana Jojkić (30) od nesavesnog lečenja upale slepog creva. Veštaci su dokazali krivicu lekara, a presuda se i dalje čeka. Slučaj iz 2007. kada je Anja Grahovac (3) preminula nakon rutinske operacije katarakte već osam godina je na sudu. Za smrt Natalije Tešić (1,5) koja je preminula 2009. od posledica meningitisa niko nije sankcionisan, iako su lekari u domu zdravlja ignorisali znakove bolesti i čak tri puta je slali na kućno lečenje!