O Hristu popodne i samo na nemačkom!
Pravoslavna veronauka u državnim školama bila je jedna od važnih tema jesenjeg zasedanja Episkopskog saveta Pravoslavnih crkava za Nemačku koje je održano u Kelnu pod predsedništvom carigradskog mitropolita Avgustinosa.
- Predmet Pravoslavna veronuka postoji već duže od decenije u nemačkim školama ali do danas nije u potpunosti "zaživeo". Prvi razlog krije se u tome što je teško utvrditi broj pravoslavnih đaka u nemačkim školama. U upitniku koji se daje deci u vezi verispovesti navode se opcije grko-pravoslavni i rusko-pravoslavni tako da dosta dece - Srbi, Rumuni, Bugari, Gruzijci, Sirijci - zaokruži stavku "ostalo". Drugi razlog je što se veronuka mora ponuditi kao čas za više dece iz različitih škola, i to posle podne, jer zbog malog broja učenika nije moguće imati nastavu u jednoj školi. Deca često odustaju od veronauke pod tim okolnostima. Ni plaćanje veroučitelja nije jasno definisano. Država šalje novac eparhijama koje isplaćuju veroučitelje - objašnjava za "Vesti" đakon Milutin Marić.
Praznik ili običaj
Nakon večernjeg bogosluženja u Kelnskoj katedrali, u prisustvu više od 1000 vernika, besedio je na nemačkom jeziku srpski episkop frankfurtski i sve Nemačke Sergije. On je govorio o značaju verskih praznika i opasnosti od njihovog pretvaranja u čisto narodne običaje.
Komisija za pravoslavne crkve u Nemačkoj je svojevremeno ustanovila pravilo da se nastava veronauke održava na nemačkom jeziku. To važi za one sredine u kojima ima učenika iz više pravoslavnih država. Ako su svi đaci u grupi iz iste države, onda se nastava može odvijati na maternjem jeziku.
Od svih pravoslavnih crkava u Nemačkoj, veronauku za svoju decu imaju samo Grci. Za srpske đake je postojala u Bavarskoj od 1993. do 2000. i pohađalo ju je oko 60 dece. Oni su uz nemačka svedočanstva dobijali i ocenu iz pravoslavne veronauke koja je bila sastavni deo nastavnog procesa.
Pomoć izbeglicama sa Bliskog istoka
Na skupu u Kelnu učestvovalo je 10 eparhijskih arhijereja, među njima i srpski vladika Sergije, kao i šest vikarnih episkopa. Razgovaralo se i o pastirskom radu u dijaspori, kao i o ulozi Pravoslavne crkve u pomaganju izbeglicama sa Bliskog istoka, od kojih je veliki broj hrišćana koji pripadaju pravoslavnoj Antiohijskoj patrijaršiji sa sedištem u Siriji.
Naredno zasedanje Episkopskog saveta pravoslavnih crkava za Nemačku zakazano je za mart 2016. u Hamburgu.