Mladi u vrtlogu kiča i šunda
Kakva je budućnost knjige u savremenom svetu i da li će nove generacija obesmisliti pisanu reč, pitanje je o kome se raspravljalo nedavno na tribini "Kultura čitanja u digitalnom dobu - knjige i uzori Fejsbuk generacije", koju je organizovao Zavod za proučavanje kulturnog razvitka u Beogradu.
Brojne kulturne, političke i tehnološke promene su uticale na književnost. Na nedavno završenom beogradskom Sajmu knjiga, štivo modne blogerke Zorane Jovanović pod nazivom "Life end stdžle", u kome pored autorkinih slika može da se nađe i nešto saveta za zdrav i srećan život, bilo je jedno od najprodavanijih. Kako smo došli do toga, zapitala je prisutne moderatorka tribine, kulturološkinja Maja Vukadinović.
Zoran Hamović, glavni i odgovorni urednik izdavačke kuće "Clio", smatra da situacija s modnom blogerkom koja je protresla srpsku javnost ne razlikuje ovaj Sajam od bilo kog prethodnog.
- Ove godine je to knjiga modne blogerke, nekada su bili kuvari, zatim raznorazne zafrkancije pojedinih novinara koji su podmetali navodna otkrića iz Titovog i Jovankinog života. Uvek je bilo takvih vrsta incidenata koje su stvarali oni koji su knjigu zloupotrebili kako bi stvorili određeni autoritet u javnosti - objašnjava Hamović.
On smatra da svi treba da se zapitamo zašto mlad čovek danas ne pronalazi razloge za čitanje knjige.
- Celo društvo ima moralnu obavezu da te razloge približi mladoj osobi. Knjiga bi trebalo da bude tu da emancipuje društvo, da stvara sistem vrednosti koji vodi ka razvoju koji svima prija. Danas se, nažalost, knjiga orijentiše samo na potrebe određene klijentele - rekao je Hamović.
Sociolog Dalibor Petrović osvrnuo se na pozitivne strane koje možemo pronaći u novim oblicima komunikacije koje koriste mladi ljudi.
Đaci "vaskrsli" Vuka i Dositeja
Tamara Vučenović istakla je odličan primer kako je u jednoj niškoj osnovnoj školi profesorka srpskog jezika iskoristila društvene mreže "u svoju korist". Naime, ona odlučila da iskoristi prednosti Fejbuka kako bi podstakla učenike na učenje.
- Učenici su dobijali kao zadatak da naprave Fejsbuk profile za različite ličnosti, poput Vuka Stefanovića Karadžića, Jerneja Kopitara, Dositeja Obradovića i mnogih drugih. Cilj je bio da profil bude što bogatiji informacijama o toj ličnosti, a jedan od zadataka bio je i da deca međusobno komuniciraju putem tih profila, u ime ličnosti koju predstavljaju, i da pronađu muziku koja bi odgovarala tim ličnostima. To ih je podsticalo na dublja istraživanja, kako bi mogli što bolje da odrade zadatke, a pokazalo se da im je takav zadatak bio interesantan - ispričala je Vučenovićeva.
- To što čitaju je generalno dobro, pa makar čitali i blogove jer to znači da oni imaju potrebu za kritičkim promišljanjem sveta koji ih okružuje. S druge strane, govori o njihovoj potrebi za slobodom i tu potrebu ne treba suzbiti, treba je samo kontrolisati i negovati - kaže Dalibor Petrović.
On ističe da mediji takođe nose veliku odgovornost za revoluciju blogova, rijaliti programa i društvenih mreža.
- Previše se piše o štetnosti svih tih loših sadržaja. Toliko su novinari opsednuti time da istaknu sve to loše, da su potpuno zaboravili da pišu o dobrim knjigama, filmovima, naučnim dostignućima... Treba smanjiti značaj koji se daje kiču i šundu i ponuditi nešto bolje jer sigurno nije tačno da nema mladog sveta željnog kvaliteta. Ne treba potcenjivati mladog čoveka - pojasnio je Petrović.
Autorka emisije "Digitalne ikone" na Radio Beogradu Tamara Vučenović smatra da treba iskoristiti brojne prednosti koje nove tehnologije donose.
- Danas knjiga nije dostupna samo u štampanom, već i elektronskom obliku. Često se može čuti kako knjiga kao takva, u svom osnovnom obliku gubi bitku. Ali, to nije tako. I kad se prvi put pojavio radio, svi su pričali kako će knjiga izumreti. Pa se to ipak nije desilo. A internet nam čini knjige dostupnijim nego ikada. Komunikacija o knjizi dobija nove oblike, koji mogu biti vrlo korisni. Činjenica je da se više ne čita kao nekada, i da se percepcija čitanja menja s pojavom elektronskih knjiga, ali ukoliko napravimo pravilna usmerenja, takva percepcija može doneti samo korist - objasnila je Vučenovićeva.
Pojava brojnih blogova koji se bave pravopisom, filmovima, pozorištem, brojni performansi koje pokreću mladi ljudi, upravo su dokaz da nove generacije imaju šta da kažu. Oni na svoj način, sredstvima koja su njima dostupna, iskazuju bunt protiv loših uticaja, samo je potrebno da to prepoznamo.